Sezóna zahrádkářům s listopadem nekončí. Po spadu veškerého listí, jeho likvidaci, prořezávkách a celkovém úklidu zahrady odborníci doporučují ošetření ovocných stromů, hroznů a jiných keřů, mimo jiné bobulovitých, ale také okrasných.
Kromě použití insekticidů a fungicidů, které v tomto vegetativním období rostliny nijak nepoškodí, je nejvhodnější zahnojení a ošetření stromů močovinou a síranem železnatým proti škůdcům, kteří mohou přežít na rostlinách zimu.
Použití roztoku z močoviny a síranu železnatého
Co odborníci doporučují pěstitelům ovoce? V listopadu je ideální čas na použití velmi účinného a oblíbeného postřiku na ovocné stromy, který lze použít také na bobulovité keře nebo ošetření vinic. Je jím roztok síranu železnatého a močoviny, který pomůže proti různým druhům škůdcům.
Ty přežívají na sazenicích, stejně jako další patogeny přímo na rostlinách nebo v horní vrstvě půdy. Díky roztoku dojde k likvidaci parazitů i jejich nakladených vajíček, příští rok tak bude o dost bohatší úroda.
Jak připravit roztok
Připravit tento fungicidní roztok není nic složitého. Připravte si velký plechový kbelík. Dále budete potřebovat:
- 10 litrů horké vody,
- 0,5 kg práškového síranu železnatého,
- 0,5 kg močoviny.
Vodu zahřátou na cca 70 °C vlijte do kbelíku a přisypte celou dávku práškového síranu železnatého. Dobře míchejte, dokud se nerozpustí. Následně přidejte stejné množství močoviny a opět důkladně promíchejte. Nyní můžete tento účinný fungicidní prostředek proti škůdcům přelít do mechanického nebo automatického zahradního postřikovače.
Ošetřete tímto roztokem všechny nadzemní části ovocných stromů. Keře postříkejte ze všech stran. Nezapomeňte obdobně ošetřit také půdu v okolí a pod stromy a keři.
Postřik na vinicích
Zkušení zahrádkáři a pěstitelé vinné révy doporučují ošetřit vinice a vinnou révu po opadání listů a seříznutí všech postranních výhonů. Větve lze připevnit k zemi pro zimování.
Při ošetření rostlin je vhodné pak přichycené výhonky nastříkat současně s okolní půdou. V té se často vyskytují přezimující škůdci a různé patogeny, které se tak jednoduše zlikvidují spolu s ošetřením rostlin.
Použití na jaře
Nestihli jste provést daný postřik na podzim? Nemusíte zoufat, obdobně můžete postupovat také na jaře, je však nutné provést ošetření stromů, keřů i vinné révy ještě před vegetačním období rostlin.
Později by mohlo ošetření vést k poškození rostlin a jejich spálení. Do kdy je tedy možné provádět postřik? Řiďte se teplotami, vhodný čas je při teplotách pod bodem mrazu, kdy nehrozí bobtnání pupenů nebo vegetační růst.
Doporučení k postřiku
Jak by měl podzimní postřik probíhat? Vyberte si listopadový den s teplým a suchým počasím, nemělo by být větrno. Teploty by se měly pohybovat okolo 5 °C. Zahrada by v té době měla být již uklizená a listí shrabané. To je možné spálit nebo zkompostovat. Po takto odvedené práci si za použití ochranných prostředků včetně gumových rukavic, respirátoru, brýlí a čepice pro ochranu kůže, dýchacích orgánů a očí připravte roztok a proveďte postřik.