Milujete tulipány? Takto vám vydrží ve váze dlouho krásné a svěží

Fotografie: Depositphotos

Tulipány patří bezpochyby k prvním zvěstovatelům jara. Jsou také nádherným dárkem, který jistě potěší každou ženu. Možná se vám ale také stalo, že ve váze velmi rychle uvadly a po pár dnech musely jít do koše. Víte, jak se o řezané tulipány správně starat? Stačí dodržovat několik pravidel, které výrazně prodlouží jejich svěžest a krásu.

Čerstvá voda každý den

Květům se bude dařit lépe, pokud jim budete pravidelně měnit vodu. Nejlepší je dělat to každý den. Vždy také vymyjte vázu a ujistěte se, že ve vodě nejsou ponořeny listy. Do vody můžete také přidat pár měděných mincí, které prodlouží životnost květů a když do ní přidáte ještě kapku alkoholu, vyhnete se tvorbě bakterií. Je také dobré nepoužívat vodu přímo z kohoutku, ale pouze tu, která již nějakou dobu stála.

Fotografie: Freepik

Ořízněte stonky

Stojí za to seřezávat stonky diagonálně, pod úhlem přibližně 45 stupňů. Díky tomuto jednoduchému postupu mohou květiny pojmout více vody. Pokud stonky navíc seříznete pod vodou, nevnikne do nich žádný vzduch, který by mohl blokovat příjem vody. Tyto jednoduché triky výrazně zvyšují životnost řezaných tulipánů.

Nevažte je příliš pevně

Kytice vypadá hezky, když jsou květiny svázány stuhou. Pro rostliny je však lepší, pokud jsou ve váze ponechány volně. Když na sebe stonky tlačí, rychleji začínají hnít a odumírají. Nikdy také nedávejte tulipány do jedné vázy s narcisy. Vzájemně se totiž nesnesou a akorát urychlíte jejich vadnutí.

Vyberte správnou vázu

Ta by měla být dostatečně vysoká. Díky tomu si květiny udrží svůj tvar a nebudou se ohýbat ani padat. V ideálním případě by neměla být průhledná. Pokud omezíte přístup světla, voda se nebude tak rychle zahřívat.

Fotografie: Freepik

Svědčí jim chladné místo

Řezané květiny špatně reagují na teplo a sluneční světlo. Voda by proto měla být studená. Pomůže, když do ní přidáte i několik kostek ledu. To tulipány okamžitě oživí. Chraňte svou kytici před intenzivním slunečním zářením. Nejlepší je dát ji na chladné místo, ale pamatujte, že ani tyto květiny nemají rádi průvan.

Kupujte jen čerstvé květiny

Je důležité pozorně vybírat již při nákupu. Čerstvý tulipán poznáte podle stonků a listů. Ty by měly být sytě zelené a neměly by být zvadlé. Zkontrolujte i tyčinky uvnitř květů, pokud jsou pevné, pak byly tulipány nedávno ustřižené. Stejně tak plátky korunních listů musí být pevné a nepoddajné, tak poznáte, že kupujete skutečně čerstvou kytici, která dlouho vydrží.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]