Vejce by neměla chybět v žádné domácnosti. Jsou plná bílkovin a lze je využít pro mnoho receptů. Jejich skladování ale není jednoduché, a proto se podívejte na základní rady, abyste se vyhnuli zažívacím obtížím. Jen díky tomuto postupu se vejce ve vaší chladničce nezkazí.
Pozor dávejte hlavně v létě
Skladování potravin během teplého období je obtížnější. Jakákoli chyba může výrazně ovlivnit váš zdravotní stav, kromě toho jsou zkažené výrobky obzvláště nebezpečné pro děti. Vejce jsou jednou z nejoblíbenějších potravin a mnoho žen v domácnosti si je raději kupuje do zásoby, pokud mezi ně také patříte, podívejte se, jak to provést správně.
Skladování syrových vajec
V obchodě je možné skladovat vejce po dobu dvaceti pěti dnů při teplotách od 0 do 5 stupňů. Zvýšení teploty je možné jen v některých, ale velice výjimečných případech. Pokud nakupujete v obchodě, a vejce jsou opatřena obalem s ochrannou známkou, můžete věřit uvedenému datu. Pokud byla vejce zakoupena mimo obchodní dům, na trhu, od sousedů nebo byla přinesena příbuznými, je lepší neriskovat a produkt skladovat pouze v chladničce.
Během přepravy do obchodního domu se také mohlo zvýšit teplotní maximum, takže kvalita produktu mohla klesnout. Aby byla vejce maximálně čerstvá, je důležité k tomu vytvořit určité podmínky. Pokud po kontrole nebyla vejce zkažená, zapáchající a nakřápnutá, mohou být skladována v krabici na horní polici v chladničce po dobu nejvýše 15 dnů.
Uskladňování na balkóně
Pokud jsou například vejce uložena na verandě nebo na balkoně, může teplota v noci klesnout na deset stupňů. To je špatné z hlediska konzervace. Kvalita a trvanlivost se kvůli výkyvům teplot zhoršuje rychleji a je lepší je přesunout přímo do chladničky. Vejce podléhají zkáze rychle, takže potřebují chlad, ale nikoli mráz.
Kombinace s dalšími potravinami
Zkušenosti dokazují, že vejce v trusu zůstanou čerstvá déle. Přirozeně je za takových podmínek nutné vejce skladovat samotná, protože trus má svou vlastní mikroflóru, která může negativně ovlivnit další výrobky v chladničce.
Vejce můžete také skladovat se zeleninou, která bude v budoucnu připravována na páře nebo vařená ve vysoké teplotě. Určitě jí nekonzumujte syrovou. Kromě toho pro skladování vajec v chladničce použijte papírové nebo polystyrénové tácky. Plast funguje lépe, lepenka má v chladničce tendenci plísnit, což způsobuje zápach.
Skladování masa, mléčných výrobků a hotových potravin společně s vejci se nedoporučuje. Bakterie nejsou vždy v rovnováze a mohou na sebe negativně působit. Vejce proto raději umístěte do plastové nádoby.
Křepelčí vejce
Syrová křepelčí vejce lze skladovat déle než obvykle. Je tomu tak hlavně z důvodu, že křepelka je ptákem stepním, proto proces zkažení z důsledku evoluce trvá déle. Pokud nemáte k dispozici chladničku, lze je uchovávat na suchém a tmavém místě po dobu až třicet dnů. V chladničce potom až šedesát dní.
Kde svá vejce nakupujete?
Nákup vajec z trhu může být obzvláště nebezpečný. Dávka, kterou se nepodařilo prodat, je umístěna do lednice, další den se někdy objevuje opět na pultu stánku. Na takovém vejci se často objevují mikrotrhliny a pravděpodobnost otravy se zvyšuje.
Skladování vařených vajec
Pokud se během vaření skořápka nepoškodí, je možné je v chladničce skladovat až dvacet dní. Pokud existuje i sebemenší trhlina, zkracuje se doba maximálně na den.
Lidovou metodou, která odhalí, zdali je vejce zkažené, je protřepání. Pokud je uvnitř pláště cítit, že se žloutek vzdálil od bílkoviny, raději ho vyhoďte. Můžete také zkusit experiment se sklenicí, do které nalijete vodu. Pokud vejce plave, je zkažené.