Velikonoční kraslice s originálními vzory: Obyčejná rýže ušetří čas, peníze i námahu

Fotografie: BydlímeÚtulně

Pokud toužíte po velikonočních kraslicích, ale nemáte náladu ztrácet jejich výrobou drahocenný čas, nejspíš oceníte tento geniální trik, který vám na vejcích vytvoří originální vzory.

S příchodem jara má většina lidí touhu přenést si kus jarní a svěží nálady i do své domácnosti. Velikonoční kraslice můžete využít nejen k obdarování koledníků, ale také k vyzdobení svého domova, parapetu nebo zahrádky. Pomocí tohoto geniálního triku navíc můžete kraslicím dodat originální vzory a struktury i bez větší námahy nebo časového zatížení. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a obarvěte vejce pomocí rýže.

Co budete k barvení vajec potřebovat

Pro výrobu originálních strukturovaných kraslic si připravte uzavíratelné sáčky, syrovou rýži, potravinářské barvivo nebo vlastní barvicí směsi, vejce uvařená natvrdo a lžíci nebo rukavice. Veškeré pomůcky si přehledně rozložte na velký stůl, aby se vám s vejci dobře pracovalo. Pro schnutí vajec si připravte staré noviny, kam budete obarvená vejce pokládat.

Jak obarvit vejce rýží

Nejdříve uzavíratelný sáček naplňte rýží a přidejte 5–7 kapek potravinářského barviva. Pokud chcete použít vlastnoručně vyrobené barvivo, bude potřeba větší množství než pár kapek. Přidejte zpočátku méně, vyzkoušejte to na jednom vejci a v případě potřeby přidejte. Následně rýží v sáčku s barvivem pořádně promíchejte a vložte do sáčku uvařené vejce. Jemně se sáčkem zatřeste a vejce vyjměte. Obarvená rýže vytvoří na skořápce jedinečnou barevnou strukturu.

Pokud chcete vejce obarvit více barvami, vložte vejce nejdříve do sáčku s jednou barvou, zatřepejte sáčkem, vejce vyjměte a nechte barvu uschnout. Teprve až barva na vejci zcela uschne, vložte vejce do dalšího sáčku s obarvenou rýží a postup opakujte. Můžete libovolně nakombinovat různé odstíny a množství barevných vrstev. Opakovaným barvením můžete skořápky vajec dokonce vystínovat.

Fotografie: che / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.5

Výroba přírodního barviva

Přírodní barvivo vhodné pro obarvení vaječné skořápky si můžete snadno vyrobit doma. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha octa, vody a libovolných barvících ingrediencí. Pro dosažení zelené barvy se skvěle hodí tráva, kopřiva nebo další zelené rostliny, žlutou budete mít díky kari nebo kurkumě a modrou zase z červeného zelí. Hnědou barvu vám dají cibulové slupky a červenou barvu bezinky nebo slupky červené cibule. Různé odstíny barev pak získáte jejich naředěním.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]