Štěnice se živí krví lidí i zvířat. Pokud se dostanou do domácnosti či ubytovacích zařízeních, zdržují se ponejvíc v posteli. Třeba v matracích.
Pokud by vás štěnice pokousaly, bude vás to svědit, ale kousance mohou vést i k infekci či alergické reakci. Už jenom když je o štěnicích řeč, vyvolává to v lidech strach a odpor. Přítomnost štěnic není úplně snadné rozpoznat, je totiž možné si je splést i s jiným hmyzem. Nicméně tyto nechutné potvůrky zanechávají charakteristické znaky, jež jejich přítomnost prozradí, uvádí web Kobieta.
Jak poznat přítomnost štěnic
Velikost dospělého jedince je asi 7 mm, tělo je ploché a barva hnědá až červenohnědá. Samička klade až 250 vajíček. Vývojový cyklus trvá několik měsíců a přechází od vajíčka přes nymfu v dospělého jedince. Během dne štěnici s největší pravděpodobností neuvidíte, neboť se skrývají ve tmě. To znamená v prasklinách, štěrbinách, za obrázky, na zadní straně skříně. Vylézají až v noci, kdy jdou sát hostiteli krev. Ovšem i bez potravy dokáží přežít řadu měsíců.
Hlavním příznakem jsou kousance na těle a svědění. Abyste však štěnice odhalili, nemusíte být ještě nutně pokousaní. Na povlečení i prostěradle můžete objevit jejich exkrementy rezavého zabarvení. Kontrolujte matrace, konstrukci postele, ale třeba i závěsy v ložnici. Štěnice je možné odhalit také podle pachu. Je dost intenzívní, nepříjemný, podobá se hnijícím malinám, koriandru či pižmu nebo směsici toho všeho. Síla odéru závisí na množství štěnic.
Potravinové moly je doslova nenávidí. Tyto odpuzovače z kuchyňských přísad používaly i naše babičky
Jak se štěnic zbavit
Běžné insekticidy na ně neplatí, staly se vůči nim odolnými. Takže skutečně není snadné tento škodlivý hmyz zlikvidovat, píše web ConsumerReports. Obvykle se musí přivolat firma se speciálními přípravky a nutné je vystříkat celý dům, zpravidla i panelový. A to není levná záležitost. Boj s nimi vyžaduje důkladný plán a důkladný přístup. Pokud jste si přítomností štěnic jistí, zavolejte rovnou odborníka na dezinsekci, sami si s nimi neporadíte. Dobré bude, když veškerý textil z ložnice vyperete v horké vodě a dáte do sušičky na vysokou teplotu.
Máte-li domácí zvířata, vyhoďte jejich pelíšky. Optimálním řešením je vyprat a vyčistit celou domácnost pomocí parního přístroje. Propařte jím hlavně matrace, a zejména jejich švy. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o tom, že jiné druhy hmyzu vyženete z domu velmi snadno.
Napište komentář