Nakupili jste jablka nebo jich máte plnou zahradu a rádi byste si je nechali na horší časy? Pokud nemáte ponětí, jak na správné skladování, je třeba dodržet několik zásadních kroků, aby zůstala čerstvá a bez vad.
Celé léto jste se starali o své ovocné stromy? Na podzim je ten pravý čas, kdy si můžete užívat výsledky své práce v podobě úrody. Natrhejte všechna jablka a naučte se je správně skladovat, abyste je mohli používat celou zimu. Nikdy nevíte, kdy dostanete chuť na štrúdl, koláč nebo jinou jablečnou pochoutku.
Jak na uskladnění
Jablka nemusíte uskladňovat jen ve sklepě. Pokud bydlíte v bytě a dostanete od babičky krabici jablek, než ji odmítnete, měli byste vědět, že také v bytě jsou vhodné podmínky pro uskladnění, stejně jako v každém dalším prostoru. Stačí jen dodržet pár základních pravidel.
Pokud jablka sklízíte na své vlastní zahradě, skliďte je podle odrůdy v ten ideální čas. Tak si zajistíte, že vydrží čerstvá a chutná co nejdéle. Když vyberete správný čas ke sklizni, ovoce si také uchová všechny látky, jako jsou vitamíny.
Kdy sklízet úrodu
Ideální doba sběru začíná ve chvíli, kdy denně ze stromu spadne pět až šest jablek. V tu chvíli je můžete začít otrhávat, ale počkejte si na vhodné počasí. V dešti je netrhejte, protože bez usušení by mohla velmi rychle zplesnivět.
Nezapomeňte jablkům nechat stopku, kterou pro správné uchování potřebují. Jednotlivé kusy nemyjte, neotírejte, ani jinak neošetřujte. Opatrně plody dávejte do nádoby, aby o sebe nenarážely. Jinak by mohly začít brzy hnít. Při sběru začněte od spodních větví a postupujte směrem nahoru ke špičce, kde sklidíte poslední kusy.
Třídění jablek
Zachránit sklizeň vám pomůže ještě jeden trik. Než jablka uskladníte na celou zimu do sklepa, musíte je nechat několik týdnů na vzduchu, a poté provést důkladné třídění. Různé odrůdy dávejte zvlášť od sebe, aby na sebe negativně nepůsobily. Skladujte jablka také podle velikosti a automaticky odstraňujte poškozené kusy nebo ty, které byly nechtěně zbaveny stopky.
Jak jablka ukládat do nádoby
Nepodceňujte ani proces ukládání jablek do nádoby, kde budou po celou zimu. Pokud provedete skládání podle návodu, můžete tak uskladnit i několik vrstev na sobě. Skládejte jablka vždy stopkami nahoru a tak zůstanou dlouho čerstvá. Pomoci si můžete i papírem, kterým jednotlivé vrstvy proložíte nebo zabalíte každé jablko zvlášť. V takovém případě vám dobře poslouží i papírové utěrky. Používejte vždy jen bíle, aby papír nepouštěl do jablek chemická barviva.
Jak uchovávat jablka v suterénu
Sežeňte si objemnou nádobu, na jejíž dno položte suché piliny, písek nebo popel. Dále vložte zabalená jablka do papíru nebo papírem alespoň jednotlivé vrstvy prokládejte. Takovým způsobem vám mohou jablka vydržet plná vitamínů klidně až do jara, aniž by se jediné z nich zkazilo.
Pokud nemáte sklep a chcete jablka skladovat například v bytě, pomozte si igelitovými sáčky. Nejlépe taková jablka umístěte například na balkon nebo do lodžie, kde není přímo pokojová teplota a jablka zde vydrží déle.
Místnost, ve které plánujete jablka uchovat, by měla být zbavena všech nečistot, aby ovoce nenapadli škůdci. Sklep vydezinfikujte, zbavte vlhkosti a povápněte stěny. Použít můžete také síran železnatý, který vytvoří dokonalé prostředí pro uchování zásob přes zimu.
Jak uchovat jablka v zemi
Zdá se vám to nemožné? Uchovávání jablek v zemi je opravdu jednou z možností. Vykopte dlouhý příkop, vyložte ho jalovcovými větvemi a jablka do této jámy nasázejte. Poté vše posypte listy a uvidíte, že při zimních teplotách kolem – 7 – 10 stupňů vám plody bez problému vydrží až do jara. Takový postup můžete využít například na chatě.