Přírodní prostředky na hubení urputných škůdců na zahradě

Každý zahrádkář se jistě někdy potýkal s tím, že jeho pěstované plodiny na zahrádce napadli různí škůdci a případně i mšice. Tato skutečnost není nikterak milá a je potřeba co nejdříve proti nežádoucímu hmyzu zasáhnout, abyste zachránili svou budoucí úrodu ovoce a zeleniny. Jak si tedy počínat, abyste se škůdců efektivně zbavili? Máme pro vás pár vychytávek, z kterých budete nadšení!

Přírodní prostředky na hubení škůdců

Ideálními metodami, jak se zbavit nežádoucích škůdců a mšic jsou právě přírodní produkty, které nezatíží životní prostředí a zároveň budou šetrné i k vašemu zdraví. Jaké způsoby tedy použít?

  • Zkuste cibulové slupky: postačí si pouze uschovávat do většího kýble slupky z cibulí, ty pak jen uvaříte ve vodě do změknutí a až vychladnou, dáte je na inkriminovaná místa v blízkosti plodin na zahradě. Linoucí se vůně ze slupek škůdce zákonitě odradí.
  • Pomůže i kopřiva: natrhejte několik kopřiv, které pomelte a nechte několik týdnů v sudu s vodou kvasit. Pak kopřivu ještě rozmixujte a používejte do okolí své pěstované zeleniny a ovoce. Kopřiva je nejen proti škůdcům, působí totiž i jako skvělé hnojivo dodávající rostlinám potřebné minerály.
  • Skořicový olej: když si zakoupíte éterický skořicový olej a nakapete pár kapek do čisté vody, získáte účinný prostředek proti mšicím a dalšímu obtížnému hmyzu škodícímu vašim rostlinám. Postačí pak tekutinu přelít do rozprašovače a plodiny pravidelně kropit.
  • Nimbový olej: tento olej není mezi lidmi příliš známý, ale dokáže přímo dokonale pomoci vašim rostlinám proti škůdcům. Nimbový olej pochází z Indie. Získává se z rostliny zvané Azadirachta a má silné anti parazitické účinky. Postačí opět rozpustit pár kapek ve vodě a plodiny roztokem kropit.

Skvěle pomohou i rajčatové listy

Vyzkoušejte rovněž roztok z čisté vody a macerovaných rajčatových listů. Zhotovíte ho asi z 2 a půl kila listů z rajčat a litru vody. Rajčatové lístky natrhejte na malé kusy do kýble, zalijte studenou vodou a tři dny nechte listy v tekutině louhovat. Posléze vzniklý výluh zřeďte asi deseti litry vody. Část roztoku přelijte do rozprašovače a napadené plodiny pravidelně pokropte. Tato ekologická metoda je velice účinná!

Chilli, česnek, nebo mýdlo

Perfektně účinkuje i směs zhotovená z rozemleté chilli papričky a vody. Kapsaicin obsažený v pálivém chilli pomůže účinně bojovat se škůdci také.

Výborně se hodí na postřik proti škůdcům i česnekový odvar. Celou hlavičku česneku si oloupejte a stroužky rozvařte asi v půl litru vody. Vychladlé pak přemístěte do rozprašovače a kropte pěstované plodiny.

Ceněným pomocníkem je i mýdlo Marseille. Mýdlový roztok na škůdce získáte smícháním vody a malého kousku nastrouhaného mýdla Marseille. V podstatě lze ale použít jakékoliv mýdlo. Přejeme vám úspěšný boj se škůdci a bohatou letošní úrodu!

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]