Tlustice je velmi oblíbenou pokojovkou. Hodně lidí však při jejím pěstování dělá řadu chyb

Fotografie: Freepik

Tlustice jinak známá také jako strom bohatství nebo štěstí, se pěstuje v domácnostech všude po světě pro svůj efektní vzhled, ale také kvůli víře v její energii. Aby dlouho vydržela krásná, je ovšem potřeba se o ni správně starat.

Tlustice je pokojová rostlina, kterou můžete objevit v květinářstvích pod různými názvy, kromě stromu bohatství, štěstí či peněz je známá také jako crassula nebo opičí strom. Tato pokojovka je typická silnými dužinatými listy a pevným kmínkem. Podle feng-shui přináší pěstování tlustice do domácnosti pozitivní energii, zdraví a hlavně bohatství. Také proto byste se měli o tlustici správně starat, aby nezačala chřadnout, jelikož tak může naopak přilákat bídu. Jak tedy vypadá správná péče o tlustici?

Pěstování a péče o tlustici

Jak lze poznat na listech, je tlustice sukulentní rostlina, tedy rostlinou, která je schopna v dužinatých listech ukládat velké množství vody. Proto také nepotřebuje často zalévat. Při správné péči může tlustice dorůst až 2 metry, a to i v poměrně nepříznivých podmínkách.

Fotografie: Freepik

Rozmnožování a sázení

Tlustici lze rozmnožovat pomocí odřezků nebo výhonků, které se zakořeňují ve vodě. Pro zakořenění postačí dva dny, poté je možné rostlinku ihned zasadit do připravené půdy – ideální je směs, která obsahuje alespoň z části písečnou složku. K sázení se může použít klasická směs pro pokojové rostliny, která by měla být podpořena odvodňovací vrstvou, ideální z:

  • drcených cihel
  • keramzitu
  • perlitu
  • oblázků
  • pěny

Péče o tlustici

Po zasazení je potřeba dodržovat několik pravidel, která zahrnují především udržování půdy v chladu a mírné vlhkosti. Tlustice může být pěstována jak na slunci, tak ve stínu, ideální je však polostín. Pokud se rozhodnete vytvořit tlustici místo na slunci, měli byste myslet na alespoň částečné odstínění rostliny, které zajistí, že nedojde k jejímu spálení.

Fotografie: Freepik

O tlustici je nutné se starat dvěma způsoby – odlišný přístup je nutné aplikovat v aktivním období, odlišní pak v období vegetativním. V aktivním období, které trvá od března do srpna, je nutná pravidelná zálivka – optimální je jednou nebo dvakrát týdně. Zálivka by měla mít pokojovou teplotu (nebo o něco vyšší) a měla by půdu pouze osvěžit, tzn. stačí trochu vody (obdobně jako když se zalévají kaktusy či jiné sukulenty).

Ve vegetativním období, které trvá od září do února, by neměla být tlustice zalévána častěji než jednou za dva měsíce. I v tomto případě má být zálivka poměrně teplá, studená voda nebo velké množství by mohly narušit části rostlinky a způsobit plíseň, hnilobu či úhyn. V tomto období by měla být také tlustice přesunuta na chladnější stinné místo, které poskytne rostlině vhodné podmínky pro regeneraci. Tímto způsobem je možné u tlustice dosáhnout poměrně dlouhou životnost.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]