Trápí vás vlhké zdi? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Říká se, že co je v domě, není pro mě. V souvislosti s vlhkými zdmi je však na místě prohlásit, že vlhkost v domě, není pro mě. Vlhkost v domě však není dobrá pro nikoho. 

Vlhkost nesvědčí zdivu samotnému, nábytku, lůžkovinám, oblečení, ani nám osobně. Dokonce stojí za řadou nepříjemných onemocnění. Zbavte se proto vlhkých zdí dříve, než bude pozdě.

Příčiny vlhkých zdí

Za vlhkými zdmi může stát několik příčin. Vlhkost způsobuje buď vlhkost vzlínající, nebo atmosferická. Té se zbavíte snadněji. Problematičtější to bývá s vlhkostí vzlínající, která obzvláště ve spojení s chybějící hydroizolací může způsobovat vážné problémy. Postačí, aby se poblíž základů nacházel vodní pramen, a problémy s vlhkými zdmi jsou na světě.

Stanovení diagnózy přenechte odborníkům

Potíže ovšem často způsobují i nedostatečná izolace a kapilární vzlínání vody ve stavebních konstrukcích. Stanovení konkrétní diagnózy každopádně přenechejte odborníkům. Ti vám pak právě na základě příčin vlhkosti navrhnou to nejlepší možné řešení.

Jak se vlhkých zdí zbavit jednou a pro vždy?

Na boj s vlhkými zdmi se tasí různé zbraně. Vlhkosti v místnosti vás zbaví třeba odvlhčovače. Jejich problém je ovšem v tom, že řeší následek, ne příčinu vlhkosti. Místnost vám sice po nějaké době vysuší, ale jakmile je vypnete, je jen otázkou času, kdy zdi opět navlhnou. A vy tak můžete odvlhčovat znovu. K tomu, aby vaše zdi byly permanentně suché, byste odvlhčovač měli mít zapnutý permanentně, což v dlouhodobém horizontu není moc ekonomické.

Izolace zdiva

Efektivnějším řešením se ukazuje izolace zdiva. Neodizolované zdivo zkrátka dodatečně odizolujete. Tato metoda je nejúčinnější především v případech, kdy vlhkost způsobuje voda obsažená v pórech materiálů stavebních konstrukcí.

Podřezání zdiva

Stojí-li za vašimi problémy vlhkost vzlínající, tak jednoznačně nejúčinnější, ale rovněž ze stavebního hlediska nejnáročnější a také nejdražší metodou je podřezání zdiva, a to buď řetězovou či lanovou pilou spojené s náhradou či doplněním chybějící hydroizolace. Toto razantní řešení vás problémů zbaví jednou a pro vždy.

Izolace nerez plechy

Velkému zájmu z řad stavebníků se v současné době těší i izolace nerez plechy z tvrdé legované oceli. Ty se do zdí zaráží pneumatickým příklepem, aniž by bylo nutné prořezávat spáry. Výsledky jsou srovnatelné se zmíněným podřezáním zdiva a například společnost Izolace František Hroz si jimi je jista do té míry, že na tuto formu izolace poskytuje dlouholeté záruky. Nebude-li izolace funkční, což prý nehrozí, získáte své peníze nazpět. To stojí za zvážení, nemyslíte?