Jitrocelový výtažek je hotový zázrak, který potřebuje každá orchidej. Život vrátí dokonce i rostlině, která je na odpis

Fotografie: Depositphotos

Rostliny, které začínají umírat, nemusíte nutně vyhazovat, protože je lze ještě zachránit. Například na záchranu orchideje vám bohatě postačí klasický jitrocelový výtažek.

Péče o rostliny, stromy a celkově celou úrodu je někdy hodně náročná. Ještě ke všemu dělají další vrásky pěstitelům problémy, které občas s rostlinami jsou. Pokud máte doma hodně pokojových květin, s velkou pravděpodobností se mezi nimi bude nacházet i orchidej, která zdobí parapety v mnoha domácnostech.

Péče o orchidej není náročná

Pokud vám rostlina nedělá žádné potíže a daří se jí tak, jak má, máte velké štěstí. Aby orchidej prospívala, měli byste ji zalévat nejlépe tak, že ji čas od času v květináči ponoříte do vody a necháte ji ve vodě alespoň 5 minut. Za tuto dobu stihne orchidej nasáknout potřebné tekutiny a poté ji můžete vrátit zpět do obalu.

Orchidej nemá ráda přímé sluneční paprsky, které ji mohou i popálit, takže se zkuste vyhnout tomu, aby byla umístěná na parapetu, kde svítí celý den sluníčko. Raději ji dejte na světlé místo, protože dostatek světla jí bude hodně prospívat. Jednou za měsíc rostlinu přihnojte – nejlépe v období aktivního růstu.

Když začnou být problémy

I přes vaši veškerou snahu, trpělivost a důkladnou péči se mohou objevit problémy. Jakmile květina začne vypadat tak, jako kdyby umírala, můžete vyzkoušet ještě jeden trik, jenž by ji mohl zachránit. Jediné, co si musíte sehnat, jsou jitrocelové listy, které by mohly pomoci.

Fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte jitrocelové listy

Připravte si jitrocelové listy a poté je opláchněte pod vodou, abyste je zbavili veškerých nečistot. Dále je dejte do misky a rozmixujte je pomocí ponorného mixéru. Jakmile budete mít listy rozmixované, vložte je do filtračního sáčku a vymačkejte z nich přebytečnou vodu. Nyní máte připravený výtažek z jitrocele, který už stačí pouze nanést.

Vezměte si k práci štětec, se kterým si vždy naberete jitrocelový výtažek a potřete jím všechny listy orchideje. Malé množství výtažku dejte také doprostřed orchideje (do středu růžice). Po nanesení tohoto výtažku byste měli vidět výsledky do několika dní. Díky tomuto výtažku začnou růst na rostlině nové kořeny, listy a výhonky.

Zdroj: Lifehelper

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]