Podvodníci jsou a budou, a to po celém světě. A v České republice je jich také dost. Takže byste si všichni měli dávat větší pozor.
Podvedou vás v obchodě, na internetu, přijdou k vám domů… Člověk aby byl neustále ve střehu. Někdy se zdá, že už se nedá důvěřovat vůbec nikomu. Zaklepou na dveře, představí se a zavalí vás hned takovým množstvím informací, že najednou nevíte, čí jste. Přitom možná vytáhnou i nějaký průkaz – jen tak mezi řečí – a vy si vůbec nestačíte všimnout, že je falešný a vyrobený na domácí tiskárně. Určitě to není lehké, obzvláště pro starší osoby, zachovat chladnou hlavu a převzít v této situaci velení.
Vyžádejte si doklady a telefon na firmu
V případě, že u vašeho bytu zazvoní osoba, která působí podezřele nebo se pokouší o podvod, je důležité zachovat klid a neposkytovat žádné osobní informace. A už vůbec ne peníze. Možná bude lepší, když neznámým osobám vůbec nebudete otvírat dveře. A když už to uděláte, tak si nejprve ověřte jejich totožnost a účel návštěvy. Neposkytujte žádné osobní informace, nedávejte jim do ruky žádné své doklady. Nepodávejte informace o sousedech. Možná si podvodníci přišli zjistit, kdy bývají doma, aby je mohli vykrást.
Pokud máte jakékoli pochybnosti, je vhodné kontaktovat správce budovy, ostatní sousedy nebo rovnou policii, radí web Lelum. Hloupé na celé věci je, že starší lidé bývají důvěřiví a nenapadne je návštěvníky za podvodníky považovat. A tak byste se měli naučit, že když u vás zazvoní někdo, koho neznáte, máte požadovat občanský průkaz a požádat o pověření instituce, kterou zastupuje. Ověřte si kontaktní údaje na danou organizaci a třeba tam i zavolejte.
Nepouštějte nikoho do bytu
Možná by bylo dobré si návštěvníky i vyfotit. Ovšem raději jen tehdy, když budete za bezpečnostním řetízkem. Není jisté, jak by podvodníci na focení zareagovali. Kdyby vás poslali do bytu pro nějaký doklad, rozhodně za sebou nenechávejte otevřené dveře. Zavřete, a nejedná-li se o podvodníky, tak skuteční zástupci nějaké společnosti za nimi na vás rádi počkají.
Zloději si vybírají perfektní čas i místo k vniknutí. Láká je i přerostlý trávník a zatažené žaluzie
Nikdy nepodepisujte žádné dokumenty nebo smlouvy, aniž byste měli možnost si je předem důkladně prostudovat a porozumět jim. To je hodně důležité. Lidé si často i něco přečtou, ale stejně nevědí, o čem je řeč.
Vždy je lepší konzultovat jakékoli podezřelé situace s důvěryhodnou osobou, ostatními členy rodiny, případně s právníkem, radí na webu IDnes. V současné době bylo u nás vydáno několik zákonů a už předem je avizováno, že budou chodit kontroly na jejich dodržování. A toho právě mohou podvodníci využít. Mohou se vydávat za inspektory kotlů či dalších nařízení, a kdo by je podezíral, když je vlastně máte očekávat…
Podvod nebo pokus o něj hlaste policii; varujte sousedy
Podvodníci se mohou vydávat za zaměstnance magistrátu či obecního úřadu a pod záminkou kontroly topného zařízení vám budou chtít vstoupit do bytu. V takových případech požadujte průkazy a písemné nařízení od dané instituce k provedení kontroly. Před podvodníky Česká policie občany neustále varuje, třeba na webu Policie. Na webu BydlímeÚtulně jsme před čas upozorňovali, že obzvláště v době dovolených je nutné myslet na ochranu před bytovými zloději.
Máte-li podezření, ať vám tyto osoby dají telefonní číslo na daný úřad a vy se přesvědčte, zda jsou to osoby oprávněné a jestli byly kontroly tímto úřadem nařízeny. Také by kontroly měly být majitelům nemovitostí nahlášeny předem – vy si tak můžete včas ověřit, zda byl telefonát nebo e-mail pravý, a nikoliv aktivitou podvodníků. A rozhodně nikdy nevěřte takzvaným „skvělým nabídkám“ či informacím, že vyděláte spoustu peněz nebo dostanete něco zdarma.
Napište komentář