Tvrdá voda může značně zkomplikovat bydlení, škodí nejen kuchyňským spotřebičům

Tvrdá voda je možná dobrá na pití, ale jinak umí život velmi komplikovat. Co vše může způsobit? Podívejte se. Výčet negativ je natolik velký, že dokáže jasně převýšit všechna případná pozitiva, která by se snad mohla k tvrdé vodě vázat. Pokud ji doma máte, podívejte se, co způsobuje.

Zkrátí životnost bojleru

Pokud používáte pro ohřev vody bojler, tak počítejte s tím, že tvrdá voda způsobí, že se jeho životnost zkrátí, klidně i na jednotky let. Mohou za to hlavně různé minerální usazeniny, které se v jeho útrobách hromadí.

Vytvoří usazeniny na bateriích

Jak v koupelně, tak samozřejmě i ve vaší kuchyni dříve nebo později dojde k tomu, že se zde objeví minerální a vápenatí usazeniny. Nejenom, že prostor u umyvadla hyzdí, ale také je budete komplikovaně odstraňovat.

Zanáší vanu

Pamatujte i na to, že vysoká hladina vápníku a dalších minerálů povede k tomu, že se vám bude zanášet vana. A nejenom ona. Mohou to být i zástěny na sprchování, nebo stěny sprchového koutu. I dokonalá nová vana může vypadat matně.

Způsobuje pomalé splachování

I na záchodě dělá tvrdá voda problémy. Jak se celý systém zanáší, tak může docházet také k tomu, že dojde k pomalejšímu splachování, jelikož se snižuje průtok vody. Takové spláchnutí může být celkem neefektivní.

Způsobuje skvrny na nádobí

Tvrdá voda způsobí skvrny na nádobí, které jsou vidět hlavně na sklenicích. Ty potom musíte důkladně leštit, aby vypadaly dokonale a aby si lidé nemysleli, že jsou nedostatečně umyté.

Škodí prádlu

Tvrdá voda škodí také vašemu prádlu. Pokud vám přijde, že není dostatečně vyprané, nebo že barvy doslova nezáří čistotou a svěžestí, tak ne to dáno tím, že máte u vás doma tvrdou vodu.

Ucpává odpady

Ano, i toto dělá tvrdá voda. Vlivem minerálů se může odtok postupně zanášet a tak se snižuje celkový průtok. Potom stačí, když se objeví několik nečistot a problém je na světě. Voda neodtéká tak jak má.

Snižuje životnost spotřebičů

Typickým příkladem je třeba myčka nádobí, ale také pračka. Tvrdá voda způsobuje usazeniny, které mohou životnost zkracovat. Proto je na místě používat jak změkčovače vody, tak spotřebiče čistit a pečovat o ně.

Ucpává průtok sprchy

Tvrdá voda se samozřejmě usazuje také na vaší sprše. Ta nejenom vypadá nevzhledně, ale pokud ji nečistíte, tak z desítek proudů jich bude v budoucnu jenom pár, protože ostatní už budou ucpané.

Způsobuje korozi na potrubí

Jsou stále místa, kde se místo plastu používá kov. A právě tvrdá voda může způsobovat, že se na těchto místech objevuje koroze. A ta se pochopitelně negativně podepisuje na celkové kvalitě a životnosti.

Tvoří usazeniny na toaletě

Vyčistíte ji a po pár dnech už je zase špinavá. Jsou zde různé usazeniny a také kroužky od vody. I za to může právě tvrdá voda, která je dostupná v lokalitě, ve které bydlíte.

Fotografie: istockphoto