Pokojové rostliny jsou něčím, bez čeho si spousta lidí svůj domov nedokáže představit, dodávají mu jeho kouzlo a zároveň jsou kouskem přírody u vás doma. Spoustu lidí proto touží mít doma krásné rostliny, ale zároveň na jejich pěstování nemá dostatek času a často ani podmínky. Proto vám dnes přinášíme přehled rostlin, které jsou velmi nenáročné, zvládne je pěstovat úplně každý, a přesto dokáží váš domov velmi zútulnit.
Aloe vera
Jednou z nich je zcela jistě aloe vera. Rostlina, která se právě pro své léčivé schopnosti pomalu, ale jistě stává součástí i českých domácností, a jejíž pěstování nevyžaduje žádné zvláštní úsilí. Nevadí ji nedostatek vláhy, vydrží bez problémů bez zalévání několik dní a nevyžaduje ani žádnou jinou zvláštní péči. Pokud chcete, aby se jí dařilo, umístěte ji na místo s dostatkem světla a dopřejte ji mírně písčitou půdu. Navíc v případě nutnosti můžete využít její léčebnou sílu, která se ukrývá v gelu či husté šťávě uvnitř listů. Tato tekutina je bohatá nejen na různé vitamíny a minerály, ale také na lignin, což je látka, která napomáhá rychlejšímu hojení různých poranění. Proto se aloe používá především k ošetření odřenin, popálenin či kousnutí hmyzem. Gel má nejen protizánětlivé a chladivé účinky, ale napomáhá také likvidaci škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. V současné době je aloe vera součástí i velkého množství kosmetických přípravků.
Africká fialka
Díky nádherným barvám svých květů patří fialky již mnoho desetiletí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Navíc jejich pěstování je velmi snadné. Fialkám vyhovuje dostatek světla, ale nikoli přímé slunce, které může způsobit spálení jejich listů. Dařit se jim bude na světlém místě. Pokud jde o zalévání, panují letité spory, zda fialky zalévat zespod či svrchu. Pravdou je, že možné je obojí. Při spodním zalévání dejte pozor na to, aby voda v misce nezůstávala stát, jinak by se mohly začít uhnívat kořeny. U vrchního je nutné dát pozor, aby se voda nedostávala na listy, jinak na nich vytvoří nevzhledné skvrny
Lopatkovec
Další velmi nenáročnou rostlinou je lopatkovec, který navíc velmi často květe, a tak váš domov ještě více zkrášlí. Květy se doporučuje po odkvetení odstranit, aby rostlinu zbytečně nevyčerpávaly. Jediné, na co si musíte dát pozor, je, že v létě nesmí být na přímém slunečním světle, jinak dojde k poškození jeho listů. Podobně jako aloe nepotřebuje příliš často zalévat, ale můžete mu čas od času dopřát orosení listů, lopatkovec má rád vzdušnou vlhkost.
Tlustice
Dalším na pěstování nenáročným sukulentem je tak zvaná tlustice, i ona vydrží dlouho bez zalévání, stačí bohatě jednou měsíčně, v zimě ještě méně. Pokud potřebuje zalít, poznáte to podle jakoby svraštělých listů. Tlustice má ráda světlo, proto se doporučuje umístit ji například na parapet k oknu.
Dracéna
Tato exotická rostlina má oproti ostatním tu výhodu, že si ji můžete koupit v několika barevných variantách, se zelenými, červenohnědými či bíle ohraničenými listy. Dracéna nemá žádné speciální požadavky na zalévání ani na umístění, jediné, co je dobré mít na paměti, je, že by neměla být v průvanu, který způsobuje žloutnutí a opadávání jejích listů.
Juka
V současné době velmi oblíbenou a nenáročnou rostlinou je rovněž juka. Nepotřebuje téměř žádnou zálivku, můžete ji mít na přímém slunci i ve stínu. Pokud jde o zalévání, dejte pozor, ať rostlinu nepřelijete, zahnily by jí kořeny a hniloba by se mohla objevit i na jejím stonku.
Zelenec
Tuto rostlinu má mnoho z nás spojenou se školou, protože v minulosti se nacházela snad v každé školní třídě. Mělo to navíc velmi praktický důvod. Zelenec totiž patří mezi rostliny, které mají velmi dobré schopnosti odstraňovat ze vzduchu škodlivé látky a odbourávat oxid uhličitý. Umístit ho můžete téměř kamkoli, zalévání je vhodné jednou za tři dny.