Ušetřit za topení je snem každého z nás. Jde to, ovšem je zapotřebí dodržovat některá pravidla. K nim patří hlavně správná péče o radiátory, větrání, dobře seřízená okna a další.
Zima je zpátky. A jak by také ne, je přece leden! A proto je zapotřebí topit, topit a topit. Jinak mráz naše obydlí velmi prochladí. Jak to však udělat, aby vytápění bylo efektivní? Aby nebylo tak drahé, a přitom teplota vzduchu v domácnosti byla dostačující? Občas udělá každý z nás nějakou chybu, je-li jich však více, bude doplatek na topení příliš vysoký.
Jak v bytě správně větrat a ušetřit za topení
Ideálně byste na zimu měli mít od odborníka správně seřízená okna, aby dokonale doléhala. Větrat byste měli v zimním období krátce, avšak intenzivně. Znamená to na dobu cca 3–5 minut otevřít okna dokořán a pak je zase zavřít. Tímto způsobem větrání se vám v bytě vymění vzduch, avšak za tak krátký čas se nestačí ochladit zdi, jak píše web Express. Máte-li moderní okna s dvěma režimy nastavení, přepněte je na zimní režim tak, jak jsme vám na webu BydlímeÚtulně již dříve radili.
Větrání pootevřenou ventilačkou není v zimě vhodné. Do bytu se pomalu vkrádá studený vzduch, který se vlastně plíží po stěnách, a tak je ochlazuje. A na opačném konci místnosti je vzduch stále stejný, tedy vyvětráno nemáte. Některé topné systémy jsou dokonce řešeny tak, že při dlouho otevřené ventilačce začne radiátor víc topit, protože se vzduch kolem něj výrazně ochladí. A to je jedna ze ztrát, kterou si mnohdy ani neuvědomíme.
Tímto způsobem větrání v zimě nižší náklady na topení nezískáte. Vyvětráno pořádně není, kolem pootevřeného okna chladnou zdi a radiátor přidal na výkonu. Správným větráním můžete zamezit nežádoucím tepelným ztrátám, a ušetřit tak i tisíce korun za vytápění. Web ČEZAkademie uvádí, že lze ušetřit i více než 3 MWh energie ročně, samozřejmě záleží i na velikosti domácnosti.
Nepřikrývejte radiátory – i tak můžete ušetřit za topení
Radiátory se přikrývají obvykle proto, že se na nich suší prádlo, ale pak máte v místnosti chladno a spotřebu tepla velkou. Prádlo pověste raději na stojací sušák a postavte ho nejlépe do předsíně. Do pokoje nebo do ložnice ho přeneste až na noc, anebo když odcházíte do práce. Postavit ho můžete do blízkosti radiátoru. Musíte-li některé prádlo usušit rychle, pověste ho na elektrický žebříček v koupelně – ovšem až ji po večerní hygieně celá rodina opustí, jinak vám v ní také bude zima.
Účty za vytápění klesnou na rozdíl od teploty v bytě. Klíčem je i kontrola oken a odkrytí radiátoru
Jak mít teplo a zároveň optimální vlhkost vzduchu
Někdo namítne, že dává mokré prádlo na radiátor – kromě sušení – také z důvodu zvlhčování vzduchu, který bývá obzvláště v panelových domech v zimním období skutečně příliš suchý. K tomu účelu si pořiďte na radiátor nádobu na zvlhčování vzduchu. Do té občas dolijete vodu a její odpařování vám vlhký vzduch zajistí. Vhodný je též odpařovač do prostoru místnosti.
V zájmu ušetření nákladů na topení tedy v zimě radiátory nikdy nepřikrývejte, ani před ně nic nestavte, tedy hlavně žádný nábytek – jak doporučuje web DomekIOgrodek. Při dodržení těchto pravidel se mohou vaše účty za vytápění výrazně snížit.