Účty za vytápění klesnou na rozdíl od teploty v bytě. Klíčem je i kontrola oken a odkrytí radiátoru

Fotografie: Depositphotos

Vytápění domácnosti není v dnešní době levná záležitost, proto je dobré osvojit si pár triků, které udrží teplo v bytě nebo domě co nejdéle. Účet za topení tak udržíte na co nejnižší úrovni.

S příchodem zimy a také vysokých cen za energie přemýšlíme, jak efektivně ušetřit za vytápění domácnosti. Aby se vám neprotočily panenky při pohledu na roční vyúčtování, zaměřte se na několik jednoduchých triků, jak udržet teplo v domácnosti co nejdéle bez velkých výdajů za vytápění. Alternativních způsobů je celá řada, někdy postačí i drobnosti.

Začněte kontrolou oken

Nejdříve zkontrolujte místa, kde nejvíce uniká teplo, například okna, dveře apod. Ověřit si těsnost vašich oken a dveří můžete snadno. Stačí, když je zavřete a přiložíte k nim mokrou ruku, která bude citlivější na studený vzduch. Pokud zjistíte, že okny nebo dveřmi proniká dovnitř chlad, problém vyřešte, abyste zbytečně nevyhazovali peníze.

Nezakrývejte radiátor nábytkem ani závěsy

Radiátory by měly být volně přístupné, aby z nich proudilo teplo do celé místnosti a následně i celé domácnosti. Odstraňte kusy nábytku, které teplu stojí v cestě, stejně tak nezakrývejte radiátory ani záclonami či závěsy. Docílili byste jen toho, že se teplo bude hromadit kolem, místo aby mělo možnost putovat volně po bytě nebo domě, jak uvádí web Deccoria.

Naučte se správně větrat

Možná si říkáte, jak větrání domácnosti souvisí s udržením tepla uvnitř, ale pokud je vám horko, zpravidla necháte jedno nebo dvě okna otevřená tzv. na ventilačku, aby se vám dobře dýchalo. To je ovšem chyba. Správné větrání by mělo trvat jen několik minut, s plně otevřenými okny a při vypnutých radiátorech, aby netopily zbytečně a nespotřebovávaly energii.

nastavení radiátoru
Fotografie: Freepik

Pusťte dovnitř sluneční paprsky

Sluneční paprsky jsou tím nejlevnějším vytápěním domácnosti. Pokud venku svítí sluníčko, roztáhněte závěsy i žaluzie a nechte přírodu vytopit místnost. Nebude vás to stát ani korunu. Naopak na noc závěsy zatáhněte, aby dovnitř neproudil studený vzduch, jak radí server BHG.

Optimálně fungující radiátor ušetří rodinné peněžence. Výkon zvýší i odvzdušnění a alobal

Teplo může zajistit i trouba

Teplo můžete získat i vařením, respektive pečením. Trouba je skvělým zdrojem tepla. Pokud po dopečení jídla necháte dvířka otevřená, spotřebič se lépe vyvětrá a vy do místnosti vpustíte teplý vzduch. O dalších možnostech udržení tepla v domácnosti jsme již psali na BydlímeÚtulně, například se vyplatí revize kotle nebo používání termostatu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]