S nepříjemností, kterou je plevel se občas potýká každý zahrádkář. Boj s tímto nevítaným hostem bývá často zdlouhavý a vyčerpávající. Pokud chcete, aby vaše rostliny dostávaly z půdy všechny potřebné živiny, je nutné se vypořádat se vším, co tomu brání. Právě plevel patří mezi nejčastější ‚narušitele‘ tohoto procesu.
Řada zahradníků volí ruční odplevelování, což vyžaduje hodně času a trpělivosti. Tento způsob je sice efektivní, na druhou stranu ani on není stoprocentní.
Na trhu je možné sehnat stále rostoucí množství různých přípravků na hubení plevele. Zde je potřebná dávka opatrnosti. Existuje totiž řada přípravků, které vaše záhony plevele snadno zbaví, ovšem pro okolní prostředí může mít jejich použití nedozírné následky. Proto je lepší volbou zvolit přípravky přírodního původu, které jsou šetrné jak k okolní přírodě, tak k lidskému zdraví.
Nejúčinnější prostředky na boj s plevelem hledejte u sebe doma
Hledáte přípravek, který je zároveň šetrný k přírodě a vašemu zdraví, ale také nelítostný vůči plevelu? Nemusíte do obchodu, s těmi nejefektivnějšími prostředky přicházíte doma denně do styku.
Potřebovat budete:
- 3 litry bílého octa
- Lžíci mýdla
- Hrnek soli
Všechny ingredience smíchejte, přípravek přelijte do lahve s rozprašovacím uzávěrem a nastříkejte na plevel. Nejvhodnější dobou na aplikaci je v nejteplejším období s největším množstvím slunečního světla. Postupem času plevel zcela vymizí.
Ocet je součástí i druhého přípravku, který vašemu záhonu od plevele rovněž uleví.
Na něj je potřeba:
- Hrnek octa
- Lžíce mycího přípravku
- Pár kapek éterického citrusového oleje
Ingredience smíchejte dohromady a ve formě postřiku naneste na nežádoucí plevel. Trik spočívá v látce zvané limonen. Ta je obsažena v citrusových plodech a má schopnost zamezit výskytu těchto nežádoucích rostlinek.
Dalším účinným prostředkem je jedlá soda. Ta je vhodná zejména proti plevelu, který prorůstá mezi dlaždicemi např. na terase, balkoně či zahradě. Doporučuje se aplikovat dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Pokud dáváte přednost tekuté formě, smíchejte 70 g sody s litrem horké vody.
Plevele vás zbaví i voda po vaření brambor. Tento trik hojně používaly naše prababičky. Je efektivní, levný a nesmírně šetrný vůči životnímu prostředí. A navíc velmi jednoduchý – postačí, když ještě horkou vodou nechtěný plevel zalijete.