Nepříjemní škůdci na zahradě dokážou pořádně potrápit. Zbavte se jich jednou provždy

Fotografie: Depositphotos

Máte škůdce na zahradě a bojíte se, že vás připraví o úrodu? V takovém případě jim musíte vyhlásit jasný souboj hned na začátku sezóny. Naučte se ty nejlepší způsoby, jak je odstrašit, aby nekazili vaše pěstitelské úsilí.

Zahrada je občas doslova lákadlem pro mnohé škůdce, kteří zde hledají snadno dostupnou potravu. Jenže většinou jejich úsilí není nic pozitivního pro samotnou zahradu a pěstované rostliny, protože je mohou velmi nepříjemně poškodit. Nejlepším způsobem nemusí být nutně jejich hubení, ale dobře poslouží i metody pro odstranění.

Běžní škůdci na zahradě

Mezi běžné škůdce na zahradách patří krtci, hlodavci, slimáci a hlemýždi. S krtky a hlemýždi můžete uzavřít příměří, protože v přiměřené míře jsou prospěšní pro celkové zdraví zahrady a nemusíte jim tak bránit v jejich snaze o zkulturnění. Pokud si přeci jenom jejich přítomnost nepřejete, zkuste zvolit přírodní a šetrné ekologické metody, než se uchýlíte k nebezpečné chemii a smrtícím pastem.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit krtků

Pokud se chcete zbavit krtků, kteří jsou přizpůsobení pro život v podzemí, musíte zvolit hlavně metody pracující na bázi zvuku. Jejich zrak totiž není téměř vyvinutý, což může být problém při snaze o jejich vyplašení. Svými chodbičkami v podzemí mohou krtci poškozovat trávník a přerušovat kořeny i jiných rostlin. Zároveň jsou však užiteční, protože pomáhají s odstraněním žab, ropuch i dalších nevítaných návštěvníků. Důkladně tak zvažte, jestli krtka na zahradě opravdu nepotřebujete.

Krtka dobře vyplašíte různými zvukovými zařízeními, které vysílají vibrace pod zem. Zpravidla jde o nejrůznější přístroje k zapíchnutí, jejichž zvuk není slyšitelný pro lidi, ale vysílají právě ve frekvenci, jakou běžně používají krtci. Takový zvuk se jim rozhodně nebude líbit, takže se jistě přestěhují o dům dál.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit hrabošů

Ničení kořenů a podzemních částí rostlin zdaleka není jenom problémem spojeným s krtky. Zodpovědní za tento problém totiž mohou být například i hraboši. A pokud doma nemáte kočky, které si s jejich přítomností hravě poradí, budete muset zvolit jiné metody. Bohužel tyto polní myši jsou v zásadě skutečnými škůdci, protože běžně okusují cibulky, kořínky nebo hlízy rostlin, čímž je značně poškodí.

Pro odpuzení krtků a hrabošů mohou pomoci i nejrůznější rostliny s přirozeně odpuzujícím efektem. Jde například o druhy, jako jsou bazalka, česnek, pryšec hrachu, skočcové fazole, císařská šachovnice, tymián a quinoa. Pokud nechcete, aby myši pronikly do vašeho obydlí, umístěte do blízkosti vchodů strouhané stroužky česneku a kousky thuje. Pomohou i listy vlašského ořechu a bylinky, jako jsou máta, bazalka, majoránka, tymián. Uvidíte, že se všichni hlodavci rádi přestěhují třeba k sousedovi.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]