Údržba bazénu má své zásady. Při jejich dodržování bude bazén o poznání čistější

Čím dál více rodin má doma na zahradě bazén. Málokdo ale ví, jak by měla ta správná údržba bazénu vypadat. Je to skvělé osvěžení na léto, ale je třeba se o něj také dobře starat. Abyste si ulehčili práci, pojďte se podívat na základní chyby, které dělá většina lidí při jeho čištění. Pokud se jich vyvarujete, bude váš bazén o poznání čistější a starost o něj menší. Dodržíte-li tato doporučení, bude to hračka.

PH vody

První a nejdůležitější věcí, která dělá ve spoustě případů problémy, je hodnota pH vody. Většina nečistot vzniká právě tehdy, když je voda příliš kyselá nebo příliš zásaditá. Jeden ze špatných stupňů se projevuje mléčnou barvou, která je dána vysrážením minerálů, další pak tvorbou řas. Pro bazény se doporučuje mírně alkalické pH, aby se zde žádné nečistoty nedrželi a zároveň byla voda vhodná ke koupání. pH našich očí je kolem 7,5. Voda pod pH 7,2 již pálí do očí a není příjemná ani na kůži. Hodnota by se měla pohybovat tedy mezi 7,2 a 7,6.

Desinfekce

Mnoho lidí zanedbává nezbytnou nutnost desinfekce vody. Přitom je velice důležité ji provádět. Dezinfekční prostředky jsou specializované chemikálie, které ničí a neutralizují bakterie, řasy, houby a viry v bazénu a zároveň zabraňují jejich dalšímu budoucímu vzniku. Tyto mikroorganismy je důležité zahubit. Jedná se o drobné buňky a živočichy, které nevidíme pouhým okem. Do vody bazénu se dostávají deštěm, větrem i kontaktem s lidskou pokožkou při plavání. Pro lidi jsou neškodné, ale ve vodě mohou způsobit nárůst mikroskopických řad, jež již zdraví neprospívají. Proto je důležité vodu řádně dezinfikovat. Obecně se pro tento účel používají nejčastěji sloučeniny chloru.

Střídavý poměr chloru

Velká část lidí udržuje hladinu chloru na jedné úrovni. To je výborným preventivním opatřením proti tvorbě řas a jiných nečistot, avšak ne vždy je to dostačující. Kromě doporučovaného množství, které je 1 až 1,5 mg / l, můžete přidávat v případě větší zátěže na čistotu vody i více čistící chemie v jednorázových, takzvaných šokových, dávkách. Přidat lze až 3-5 mg / l. Tento postup je doporučený aplikovat zejména tehdy, když teplota přesáhne dlouhodobě 26 stupňů celsia a zároveň se v bazénu v horku koupete. Přidání chloru je ideální provádět večer nebo po konci koupání.

Cirkulace vody

Myslete na to, že aby se voda nekazila, neměla by nikdy zůstat stát. Cirkulace vody je velice důležitá. Zabraňuje jejímu kalení a zároveň po přidání bazénové chemie zajistí, že se přípravky dostanou do celého objemu bazénu a budou rovnoměrně s vodou promíchané. Nejčastěji se k tomuto účelu používají filtrace, které mimo proudění vodu také čistí. Vedle klasických hlavních filtrů můžete použít navíc i vysavače stěn. Ty slouží k zachycení nečistot na hranách bazénu i ve vodě a také vodu dobře svým pohybem víří.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]