Ulehčete si přípravu dřeva na zimu s řetězovou pilou

Podzimní dny přinášejí nejen práci na zahradě, ale také přípravu palivového dřeva. Poradíme vám, jak připravíte dřevo co nejrychleji a ve vašich podmínkách. Vítaným pomocníkem vám může být řetězová pila.

 

Pilu můžete vybírat i podle množství dřeva, které hodláte zpracovat. Jaké se nabízejí možnosti?

Potřebuji jen málo dřeva

Budete jezdit na chatu jen občas? Pak nepotřebujete přípravu obrovského množství špalků. K tomu se váže i pořízení vhodného stroje na přípravu dřeva, který nebude muset být robustní. Vystačíte si s malou kompaktní hobby pilou, ať už na benzínový, elektrický nebo akumulátorový pohon. Vždy sledujte hodnotu výkonu, která by v tomto případě měla být okolo 1,5 kW. Pilu nakonec využijete i nárazově při různých kutilských činnostech během roku, nebo třeba k ořezu stromů. Hobby pily nezvládnou silné větve, ani dlouhodobý provoz. Jsou vhodné pro začátečníky.

Více dřeva na celý rok

Pokud budete chatu vytápět celoročně, je potřeba hledat silnější modely pil. Bavíme se o pilách okolo 2,5 kW. Zvládnou častější řezání a větší objem dřeva. Mezi výrobci je můžete najít v kategorii tzv. farmářských pil, což jsou silnější kompaktní stroje než hobby pily. Farmářské pily zvládnou silnější dřevo a častější zátěž.

Náš tip: Osvědčenými a spolehlivými pomocníky jsou například motorové pily STIHL, které najdou vedle přípravy palivového dřeva uplatnění i při řadě dalších činností.

Mnoho dřeva do rodinného domu

Tak velký objem, jako je hromada dříví na zátop u vás doma, zvládnou jen ty pily z nejsilnějších, které jsou konstruované pro namáhavou práci. Hledejte profesionální nástroj. Spolehněte se na pily o výkonu okolo 3 kW. Profesionální pily zvládnou častou a objemnou práci s velmi silným dřevem.‘

Podle čeho vybírat řetězovou pilu

Nesledujte jen výkon, ale také další důležité aspekty:

  • Antivibrační systém – víte, že je lepší slevit na výkonu, ale dopřát si lepší antivibrační systém? Nakonec toho uděláte více.
  • Hmotnost – u většího výkonu počítejte s tím, že pila bude více vážit.
  • Vodící lišta a výkon – nenechte se zlákat prvotním dojmem, že delší lišta udělá více práce. Delší lišta bude zároveň potřebovat vyšší výkon, protože jej bude třením snižovat. Řez sice ovlivní i to, jak nabrousíte řetěz, ale platí, že se stejnou délkou lišty nařežete více s výkonem 3 kW než s 2 kW. Pro běžnou práci vám postačí lišta do 45 cm.
  • Odpružení – k odpružení pily se používají buď silentbloky (guma), nebo pružiny. Silentbloky jsou oproti pružinám náchylnější na poškození benzínem s olejem. Pružiny se oproti tomu mohou rychleji opotřebovat, nebo prasknout.

Řetězové pily podle pohonu

Benzínové pily – klasické benzínové pily se hodí na přípravu velkého množství dřeva, i do lesa. Mívají výkon nad 2,5 kW a lišty delší než 40 cm. Pro občasné použití na zahradě a pro přípravu dřeva na zátop jsou ideálním pomocníkem ve zmíněné kategorii farmářských pil.

Elektrické pily – hodí se všude tam, kde nechcete nikoho obtěžovat hlukem. Na nijak vysoký výkon se spoléhat nemůžete, zato kromě ticha oceníte nízké pořizovací náklady, nízkou váhu a bezúdržbovost. Pokud si u těchto pil připlatíte, menší množství dřeva na zimu s nimi zvládnete hravě, stejně jako prořezat stromy na zahradě.

Počítejte s tím, že bude vždy potřeba mít na dosah elektrickou zásuvku a že s vámi bude kabel všude, kamkoli se pohnete.

Aku pily – akumulátorové pily zvládnou provoz na chatě i na zahradě a nepotřebují elektrickou zásuvku. Poskytují výhody elektrické pily a nezávislost pily benzínové. Nebude vás obtěžovat žádný kabel. Budete si však muset hlídat nabití baterie a její dobíjení, případně jednu baterii dobíjet a s druhou pracovat. Při nákupu hlídejte kapacitu baterie, která by měla být co nejvyšší.

Jaké dřevo na zátop

Na výběru dřeva si dejte záležet. Pokud si přejete řezat rychle, půjde to lépe s mokrým dřevem. Počítat musíte ale s tím, že takové dřevo nezatopí tuto zimu. Bude potřeba, aby důkladně proschlo. K tomu dřevo potřebuje alespoň 2 roky uskladnění pod plachtou. Jedině pak dosáhne kýžené 20% vlhkosti. Nejčastější je tedy koncept, kdy připravujete letos dřevo na příští zimu.