Úložné prostory snadno a rychle. Tyto vychytávky je vytvoří v koupelně, chodbě i obýváku

Byty ve starších panelových domech, ale nejen v nich, mají obvykle tu nevýhodu, že jsou poněkud malé. Úložné prostory proto chybí. Pokud v nich bydlí například rodina se dvěma dětmi, potýká se téměř neustále s problémem nedostatku prostoru. Proto vám dnes přinášíme několik jednoduchých tipů a rad, jak docílit toho, aby váš malý byt působil na první pohled prostorněji a vzdušněji a zároveň, aby v něm byl dostatek potřebného úložného prostoru.

Obecné zásady pro malé prostory

Existuje několik jednoduchých triků, kterými lze již na první pohled místnosti zvětšit. Jedním z nich je sofistikované použití barev a zrcadel. Obojí totiž prostory opticky zvětší a zároveň zesvětlí. Volte tedy podlahu, nábytek i stěny převážně ve světlých barvách, od bílé a jejích odstínů přes okrovou až po světle kávovou. Barevnost vašemu bytu dodejte pomocí pestrých doplňků, sedací soupravy, obrazů či dalších dekorací.

Další rada se týká maximálního využití prostoru, zkuste využít i každý výklenek v místnosti pro vytvoření úložného prostoru či polic. V neposlední řadě se v případě malých bytů vyplatí věnovat zvýšenou pozornost osvětlení. Vhodně zvolené a umístěné bodové osvětlení dokáže téměř zázraky.

Chodba či předsíň

K našemu každodennímu životu potřebujeme poměrně velké množství věcí a v malém prostoru pro ně často není místo. Úložné prostory jsou základ, v malých bytech se obecně doporučuje využít co nejvíce chodbu či předsíň a pomocí velkých vestavěných skříní až ke stropu v ní získat co nejvíce úložného prostoru. Vestavěné skříně se dají zároveň použít jako zrcadlo, které navíc opticky prostor chodby zvětší a zesvětlí. Pozornost věnujte i vnitřku vestavných skříní a navrhněte a uspořádejte si ho tak, aby byl uvnitř dostatek prostoru pro různé krabice a boxy na prádlo, koše, malé schůdky či žehlicí prkno. Tedy pro všechno, co nechcete, aby to bylo na první pohled vidět. Botník můžeme nahradit otevřenými policemi až ke stropu.

Koupelna

Nejmenší místností obvykle bývá koupelna. Koupelna je ale zároveň i místností, ve které trávíme velké množství času a kromě každodenní hygieny nám slouží i pro praní či uskladnění čisticích prostředků. V malých koupelnách lze prostor ušetřit především tím, že místo vany dáme přednost sprchovému koutu. Samozřejmostí by měla být úložná skříňka pod umyvadlem, která zároveň zakryje nepříliš vzhledný sifon.

Kuchyň a obývací pokoj

V současné době je téměř samozřejmostí propojení prostoru kuchyně s obývacím pokojem. Jako originální dělící prvek mezi nimi se doporučuje použít barový pult. Bar však nemusí sloužit pouze jako dělící prvek, ale také jako místo, kde můžete, v případě, že nemáte místo pro samostatný jídelní stůl, jíst, či jako místo, kam můžete posadit návštěvu, například v době, kdy pro ni připravujete občerstvení. Další možnost představuje sklápěcí jídelní stůl. V kuchyni se také vyplatí investice do nejrůznějších skladovacích organizátorů a třídičů na potraviny. Zajímavou možností je i využití dveří jako skladovacího prostoru, stačí na ně přidělat police.

Multifunkční police

V současné době je na trhu velké množství různých posuvných policových skříní, které se do malých prostor skvěle hodí, prostor nejen oddělí, ale zároveň poskytují i množství odkládacích prostor. Mějte na paměti, že nábytek v malém bytě by neměl nikdy být příliš masivní a těžkopádný, velké obývací stěny se velké kusy nábytku do malého prostoru rozhodně nepatří. Pozornost se vyplatí věnovat i podlaze. Ke zvětšení prostoru může podlaha přispět nejen vhodně zvolenou světlou barvou, ale také tím, že ve všech místnostech použijete pouze jednu souvislou podlahovou krytinu. Prostor se tak bude zdá opticky větší, neboť podlaha bude navozovat dojem neohraničenosti. Celkový dojem můžete dotvořit za pomocí pestrých kusových koberců.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]