Ušetřit peníze za výdaje na energie může být snadné. Stačí pár jednoduchých změn

Fotografie: Freepik

Ceny energií rok od roku rostou. Řada z nás s obavami očekává složenky za elektřinu a doufá, že se jim i letos podaří vše uhradit. Možná se snažíte šetřit energie, ale je jasné, že většinu z nás finální částka vždy poněkud překvapí a říkáme si, kam se nám ty peníze rozutekly.

Pokud nechcete zbytečně utrácet, vyplatí se naučit se několik tipů, jak účinně šetřit energie. Díky těmto metodám můžete svou spotřebu významně snížit a ušetřené peníze využít lepším způsobem.

Tepelný audit

Dříve než začnete dělat nějaké zásadní změny, vyplatí se obrátit na odborníky. Můžete si domů pozvat profesionálního technika, který může navrhnout změny, jež vám pomohou lépe s energiemi nakládat.

Může jít například o výměnu kotle, modernizaci klimatizace nebo nové řešení topení. Musíte být připraveni na to, že takový tepelný audit něco stojí, ale tyto investice se v blízké budoucnosti vrátí.

Fotografie: Pixabay

Namontujte termostat

Termostat udržuje pohodlnou regulaci teploty v místnosti, i když nejste doma. To zvyšuje celkovou účinnost použitých topných systémů. V domácnostech, kde termostat chybí, dochází často k tomu, že přes den, kdy je rodina v práci, byt vymrzne, a opětovné vytopení místností je velmi nákladné. Termostat naopak neustále udržuje příjemnou teplotu, která ale není zbytečně vysoká a po příchodu domů se dá zvýšit.

Izolace

Nedostatečné utěsnění nebo špatná izolace potrubí může mít za následek značné tepelné ztráty. Je nutné zajistit, že vaše izolace funguje perfektně a netopíte, jak se říká, „pánubohu do oken“.

Podle statistik představují tyto teplené ztráty ročně až 20 % nákladů na topení.  Rovněž doporučujeme pravidelnou výměnu vzduchových filtrů v klimatizačních a ventilačních systémech. Zanesené filtry pouze zvyšují energetickou zátěž, kterou tyto ventilační přístroje představují.

Tmel v okenních a dveřních otvorech

Byť i jen malá mezera mezi okenním či dveřním rámem může způsobit nejen nebezpečný průvan, ale také značné tepelné ztráty. Vyplňování mezer je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak zlepšit úspory energie. Stačí si pořídit kvalitní tmel a zbytek už zvládnete i sami.

Fotografie: Freepik

Těsnění oken a dveří

Pokud se jedná o větší mezery, je lepší zakoupit kvalitní těsnění. Je sice o něco dražší, ale je vyrobeno ze speciálních materiálů pro maximální tepelnou izolaci dveří a okenních otvorů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]