Tyto rostliny odpuzují klíšťata. Ujistěte se, že je máte na zahrádce

5 rostlin, které nesnáší klíšťata
Fotografie: commons.wikimedia.org

S příchodem léta, kdy tráva roste do výšky a teploty stoupají, se výrazně zvyšuje i aktivita klíšťat. Tato malá, ale nebezpečná stvoření se v tomto období hojně vyskytují v přírodě a mohou nám způsobit nemalé problémy. Nejenže se můžeme sami stát jejich hostiteli během procházek v parku či lese, ale klíšťata si můžeme domů přinést i prostřednictvím našich domácích mazlíčků. Je proto důležité být ostražití a vědět, jak se před nimi účinně chránit.

Zvýšená aktivita klíšťat – střídání srážek a tepla

Klíšťata jsou nejaktivnější během teplejších měsíců, především od jara do podzimu. Největší aktivita je zaznamenána na jaře a na podzim, kdy jsou teploty mírné a vlhkost vzduchu je vyšší. V létě, při extrémně vysokých teplotách, se jejich aktivita může snížit, protože se přesouvají do chladnějších a vlhčích úkrytů. Klíšťata mají ráda místa se stinným a vlhkým klimatem, kde se mohou schovat před přímým sluncem. Naopak nemají ráda suché a horké prostředí, které pro ně není vhodné k přežití. Takže ideální je momentální střídání srážek a tepla, kdy hojně bují vegetace a klíšťata jsou velmi aktivní.

Neopomínejte sekat trávu

Sekání trávy snižuje pravděpodobnost, že si odnesete toto nemilé překvapení domů. Bohužel městské praky a veřejné prostory se nesekají tak často, tudíž výskyt klíšťat bývá vysoký. Klíšťata najdeme ovšem nejčastěji v listnatých lesích, křovinatých porostech, loukách a parcích, kde mají dostatek úkrytů a přístup k hostitelům. Přitahuje je vlhké a teplé prostředí, což znamená, že jsou hojně rozšířena v místech s bohatou vegetací a vyšší vlhkostí vzduchu.

5 rostlin, které dokáží klíšťata vyhnat ze zahrady

Rozmarýn (Salvia rosmarinus)

Je známý svou intenzivní, kořenitě kyselou vůní, která klíšťatům nevoní. Tato bylina je skvělou volbou pro zahradu, kde chcete omezit přítomnost klíšťat. Rozmarýn vysaďte na teplé a slunné místo a pravidelně jej po odkvětu na jaře seřízněte, abyste maximalizovali jeho repelentní účinky. Mimo odpuzování klíšťat je rozmarýn také cennou bylinou pro kulinářské využití.

5 rostlin, které nesnáší klíšťata
Fotografie: commons.wikimedia.org

Kočičí máta (Nepeta cataria)

Má na kočky euforické účinky, ale klíšťata před ní utíkají. Její vůně, která kombinuje citron a mátu peprnou, je pro klíšťata nepříjemná. Pro optimální růst kočičí máty zvolte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Rostlinu seřízněte dvakrát ročně. Na jaře a po odkvětu v červenci, aby zůstala zdravá a účinná v odpuzování klíšťat.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Kvete jasně žlutě a obsahuje toxin thujon, který je pro klíšťata i pro lidi nepoživatelný. Při konzumaci může způsobit zdravotní potíže, proto je důležité dbát na to, aby se tento toxin nedostal do kontaktu s potravinami. Vratič se rychle rozrůstá, takže je potřeba ho na podzim silně prořezat. Tato trvalka je nejen krásná, ale také účinná v boji proti klíšťatům.

5 rostlin, které nesnáší klíšťata
Fotografie: commons.wikimedia.org

Pravá levandule (Lavandula angustifolia)

Přináší do zahrady atmosféru Provence a také odpuzuje klíšťata, pavouky a vosy. Levanduli vysaďte na slunné a teplé místo a během dlouhých období sucha ji vydatně zalévejte. Nejenže si užijete krásné fialové květy a příjemnou vůni, ale také snížíte riziko výskytu klíšťat.

Dalmatská hmyzí květina (Tanacetum cinerariifolium)
Byla již ve starověkém Římě používaná pro své insekticidní vlastnosti. Tato rostlina odpuzuje nejen blechy a vši, ale také klíšťata. Je velmi nenáročná na údržbu, stačí jí dostatek slunce. Bílo-žluté květní hlávky této rostliny vydrží dlouho a jsou účinné v odpuzování klíšťat.

Existují také jiné metody, jak se zbavit klíšťat mimo zahradu. Například použití kokosového oleje nebo oleje z černého kmínu. Tyto přírodní produkty mohou být efektivními domácími prostředky v boji proti klíšťatům.

5 rostlin, které nesnáší klíšťata
Fotografie: commons.wikimedia.org

Na závěr – rady jak se chránit pře klíšťaty

Chránit se před klíšťaty je možné několika způsoby. Při pohybu v přírodě je vhodné nosit světlé a přiléhavé oblečení, které kryje co největší část těla, aby byla klíšťata snadno viditelná a neměla přístup k pokožce. Použití repelentů na bázi DEET nebo jiných účinných látek může klíšťata odpuzovat a snižovat riziko přisátí. Po návratu z venkovních aktivit je důležité prohlédnout celé tělo a odstranit případná klíšťata co nejdříve, protože čím déle je klíště přisáté, tím větší je riziko přenosu nemocí, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Zejména děti a domácí zvířata by měla být pečlivě kontrolována, protože jsou často více vystaveni riziku kontaktu s klíšťaty.

Podrobný návod, jak v domácích podmínkách odstranit klíště – krok za krokem

Krok 1: Příprava

Před samotným odstraněním klíštěte je důležité mít připravené potřebné nástroje a prostředky:

 • Pinzeta s jemnými hroty nebo speciální nástroj na odstranění klíšťat (k dostání v lékárnách).
 • Antiseptikum (například alkohol) k dezinfekci.
 • Rukavice (pro ochranu před možnou infekcí).
 • Malý plastový sáček nebo uzavíratelná nádobka (pro uchování klíštěte k případnému testování).

Krok 2: Odstranění klíštěte

 • Nasaďte si rukavice: Pokud máte rukavice, nasaďte si je, abyste minimalizovali riziko kontaktu s tělními tekutinami klíštěte.
 • Uchopte klíště správně: Použijte pinzetu nebo speciální nástroj na odstranění klíšťat a jemně uchopte klíště co nejblíže k pokožce. Snažte se uchopit celou hlavu klíštěte, ne pouze tělo, aby se předešlo roztržení.
 • Pomalu a rovně vytahujte: S jemným, pevným a rovnoměrným tlakem vytahujte klíště přímo ven. Neotáčejte ani neviklejte klíštětem, aby se minimalizovalo riziko jeho roztržení a zanechání částí v kůži. (z naší zkušenosti: metoda, kdy se používá pinzeta přímo na klíšťata a klíště se vytočí proti směru hodinových ručiček funguje s trochou trpělivosti také poměrně spolehlivě)

Krok 3: Po odstranění

 • Dezinfekce místa kousnutí: Po úspěšném odstranění klíštěte místo kousnutí dezinfikujte pomocí antiseptika.
 • Uchování a sledování klíštěte: Pokud je to možné, klíště uchovejte v malém plastovém sáčku nebo uzavíratelné nádobce. Pokud se objeví příznaky onemocnění, můžete klíště předat lékaři k testování.
 • Dezinfekce nástrojů a rukou: Po odstranění klíštěte důkladně dezinfikujte použité nástroje a umyjte si ruce mýdlem a vodou.

Krok 4: Sledujte příznaky

Po odstranění klíštěte sledujte místo kousnutí a celkový zdravotní stav:

 • Sledujte místo kousnutí na známky zarudnutí, otoku nebo vyrážky.
 • Vnímejte příznaky jako jsou horečka, únava, bolesti svalů nebo kloubů a spojte si je případně s nedávným odstraněním klíštěte. Pokud se objeví jakékoli neobvyklé příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.

Odstranění klíštěte může být jednoduché, pokud dodržíte správný postup. Důležitá je rychlost a přesnost, aby se minimalizovalo riziko komplikací spojených s klíšťaty. Hezké letní dny, pokud možno bez klíšťat.

Zdroj: myhomebook.de, t-online.de

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*