Úspory za teplo jsou opět aktuální. Tyto tipy vám pomohou šetřit

Ta chvíle je opět tady. Doba, kdy mě třeba zapnout radiátory a zpříjemnit si bydlení. Jak na úspory za teplo? Poradíme vám. Podzim se svými chladnými a vlhkými dny je stále zde a tak se jedním z nejpříjemnějších okamžiků dne stává doba, když se v podvečer vrátíme z práce do našeho vyhřátého bytu či domu.

Vytápění ale není zcela levnou záležitostí, uvádí se, že v zimním období vytápění představuje až sedmdesát procent veškeré spotřebované energie domácností. Nejen z tohoto důvodu vám dnes přinášíme několik jednoduchých, ale zároveň účinných rad a tipů, které vám pomohou mít doma teplo a zároveň ušetřit.

Investuje do zaizolování oken, dveří i střechy

Ano, první a nejdůležitější rada se týká oken a dveří. Byli byste překvapeni, kolik tepla z našich domovů těmito prostory uniká z důvodu špatné izolace či chybějící těsnící lišty a pěnové těsnění. Navíc, pokud máte doma starší okna či dveře, které již nelze dobře utěsnit, zvažte jejich celkovou výměnu. Uvádí se, že výměna oken a dveří může v některých případech snížit výdaje za vytápění až téměř o polovinu. To už stojí za tuto investici, ve velmi krátké době se vám vynaložené peníze vrátí. Pokud máte v podkroví vašeho rodinného domu obytné místnosti, vyplatí se také investice do kvalitní střešní izolace.

Radiátory, závěsy a žaluzie

Dalším chybou, která zvyšuje náš účet za topení, je to, že před radiátory v místnostech stavíme nejrůznější nábytek. Nábytek ale způsobí, že teplo z radiátoru nemůže proudit do vzdálenějších částí místnosti, my pociťujeme chlad, a v návaznosti na to pak topení zbytečně nastavíme na vyšší teplotu. Z podobného důvodu nejsou zcela vhodné ani oblíbené podokenní parapety, které rovněž znemožňují  teplému vzduchu stoupat a místnost lépe vyhřát, či příliš těžké a neprodyšné závěsy. Pokud jde o žaluzie, je třeba s nimi zacházet promyšleně, tedy přes den, především pokud svítí sluníčko, je nechte vytažené, sluneční paprsky budou moci lépe proudit dovnitř a místnost vyhřát. V noci je naopak nechte spuštěné, pomohou izolovat okenní sklo od chladu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]