Každá koupelna disponuje buď vanou, sprchou nebo kombinací obojího. V průběhy doby používání tlak vody zeslábne, z některých otvorů voda nevytéká. Mohou za to minerály, usazeniny a sůl.
Abyste se vyhnuli potížím se sprchovou hlavicí nebo vanou, je potřeba je pravidelně čistit, abyste usazeniny a vodní kámen snížili na minimum. Jak ale doma vyčistit sprchovou hlavici od vodního kamene a existuje metoda zdravá pro životní prostředí?
Voda, která se dostane do sprchové hlavice, má fyzikální i technické vlivy
Většina bytů je napojena na centrální vodovod, studená a horká voda se vydává železnými potrubími. Kvalita vody je v tomto případě velmi důležitá. Může se totiž stát, že jste v oblasti, kde voda velmi tvrdá, má vysoký obsah minerální soli nebo může dokonce být rezavá.
Negativní faktory jsou hlavním důvodem, proč se ucpe přívod vody. Voda, která se dostává do sprchové hlavice, má řadu fyzikálních i technických vlivů:
- Změna teploty při míchání studeného a horkého proudu
- Dochází k poklesu tlaku a tvorbě vírů
- Mění se energie statického tlaku na kinetickou energii
Kousky rzi a špíny, které jsou větší, než je průměr otvorů, tak blokují průchod vody. Změna způsobují krystalizaci a srážení vápenných solí. To všechno vede k tomu, že sprchová hlavice nefunguje správným způsobem.
Pokud vám hlavice nejde vyčistit, je čas na výměnu
Je to sice radikální řešení, ale funguje na 100 %. Pokud chcete změnit vzhled hlavice, nebo potřebujete postřikovat s dalšími funkcemi, jako je tropická sprcha, provzdušňování nebo ekonomický systém, je na místě vyměnit celou sprchovou hlavici. Další důvodem je také to, že již nemůžete odstranit vodní kámen.
Volba způsobu čištění hlavice závisí hlavně na konstrukci postřikovače. Pokud nejde zařízení rozebrat, je nutné naplnit plastový sáček stolním octem, ten položit na stříkací trysku, tu připevnit lepicí páskou, nechat takto alespoň 12 hodin a poté sáček odstranit a hlavici vypláchnout proudem vody.
Některé modely hlavic můžete rozebrat. Odpojíte hadici a síť s tryskami snadno demontujete. Mohou se upevňovat pomocí centrálního šroubu, čepička je odtlačována hranou plochého šroubováku.
Jak sprchovou hlavici odvápnit?
Hlavici můžete namočit do octě. Zřeďte ho vodou, zahřejte roztok na 50-60 stupňů a nechte působit 3-6 hodin. Zbytky vodního kamene odstraňte zubním kartáčkem s tvrdými štětinami. Použít můžete také kyselinu citronovou, 3-4 sáčky rozpusťte v horké vodě. Hlavici namočte do misky s roztokem, nechte působit 20-30 minut. Poté umyjte vodou.
V lékárně koupíte kyselinu šťavelovou, kterou rozředíte ve vodě. Namočte do roztoku litru vodu a dvou polévkových lžic na 30-60 minut sprchovou hlavici, poté umyjte mýdlem a vodou. Dětský olej se vám při čištění také bude hodit. Natřete ho houbou na vnitřní stranu trysek, po 2-4 hodinách vyčistěte kartáčkem na zuby. Zbytkový olej odstraňte mýdlovou vodou.
Použít také více chemický přípravek:
- Litr studené vody
- ½ hrnku octa
- 3 lžíce jedlé sody
- 150 ml amoniaku
Všechny suroviny promíchejte, zahřejte na 60 stupňů, hlavici ponořte do roztoku a nechte asi 30-40 minut. Nezapomeňte umýt v mýdlové vodě a poté opláchnout vodou studenou. Jestli se vám nechce do domácích metod, můžete zkusit odvápňovací prostředky, které běžně seženete. Vždy dbejte pokynu na obale.