Než sáhnete po papírových utěrkách, zkuste dvě opakovaně použitelné alternativy

Používáte při úklidu papírové utěrky? Pokud ano, zkoušeli jste někdy počítat, kolik jich spotřebujete? V případě velkého úklidu to může být klidně i celá rolička. Každoročně se spotřebuje až 13 miliard papírových utěrek. Ty používáme nejen během velkého úklidu, ale i při tom běžném, tu a tam si do ní utřeme ruce nebo je používáme při práci v kuchyni a trháme a trháme.

Jen si představte, co by se stalo, kdybyste se produktů pro jedno použití úplně vzdali. Nejen, že byste snížili svou vlastní ekologickou stopu, ale každý rok také ušetříte spoustu peněz. Nicméně nezbývá než souhlasit s tím, že používání papírových utěrek je pohodlné, rychlé a příjemné. Než však příště sáhnete po papírových utěrkách, zkuste jejich ekologičtější alternativu – jsou to opakovatelně použitelné utěrky či ručníky.

Opakovaně použitelný papírový ručník

Nahrazuje až 13 260 papírových ručníků a můžete si dokonce vybrat z různých barevných variant: žlutý, fialový, modrý, zelený…Jsou ideální svou velikostí, opakovaně použitelné, omyvatelné a lze je kompostovat. Vyrobeny jsou ze 70% z buničiny z 30% ze dřeva a nebělené bavlny bez GMO a neobsahují žádné škodlivé chemikálie nebo látky. I když na jedné roli není zdaleka tolik listů, jako na obyčejných papírových utěrkách, vydrží vám mnohem déle.

Obrázek: thehomemadeexperiment

Bambusové papírové utěrky

Mimo bambusových papírových utěrek lze nakupovat i ekologický toaletní papír. Ale zpět k utěrkám. Papír je to měkký, příjemný, přitom silný a vydrží mnohem mnohem déle, než běžné výrobky. Mohou vypadat jako obyčejná role papírových ručníků … ale tak obyčejné tyto utěrky nejsou. Každý list lze použít a prát až 120krát.

Jednoduše je vyperete, usušíte a znovu použijete. Vyrobeny jsou z organického bambusu a bambus je jednou z nejvíce absorpčních přírodních látek, saje až 10x více než běžná papírová utěrka. Pravdou je, že počáteční investice podstatně převyšuje nákup obyčejných papírových utěrek, ale na rozdíl od těch běžných, tyto lze používat stále dokola, tudíž se vám investice brzy vrátí. Šetříte tak nejen svou peněženku, ale i životní prostředí. Navíc je oceníte nejen v kuchyni, kde se stanou nepostradatelným pomocníkem, ale také u velkého úklidu.

Obrázek: grove