Chcete si i v zimě užívat společnost pokojových rostlin, které vám budou dělat radost? Přestože se některé z nich ukládají k zimnímu spánku, jiným naopak začíná hlavní sezóna a potěší vás svými barevnými květy. Ovšem pozor, aby rostliny kvetly jak mají, vyžadují péči. Na co byste proto neměli zapomínat?
Rostliny, které v zimě vykvétají vyžadují hnojení
Přestože většina pokojových rostlin se ukládá k zimnímu spánku, jiné naopak začínají rozkvétat do krásy. Příkladem rostlin, jež kvetou v zimě, jsou například vánoční kaktusy, africké fialky, bramboříky, vánoční hvězdy a azalky. Právě rostliny, co v zimě rozkvétají, vyžadují vaši plnou pozornost a efektivní hnojiva, které je podpoří v růstu a znásobí počet květů.
Nakupte si spolehlivé přípravky proti škůdcům
Ruku v ruce s tím, že vás rostliny potěší květy, jde ale také to, že si na nich mohou pochutnat škůdci. Nedejte jim šanci a zásobte se spolehlivými přípravky proti škůdcům. Tak zaženete nechtěné návštěvníky, kteří by vašim rostlinám uškodily a třeba i přivodili jejich uhynutí. Mezi časté škůdce, kteří si na rostlinách pochutnávají a mohou je úplně zabít, patří smutnice, svilušky a třásněnky.
Zatočte s přítomností smutnic v domácnosti snadno a rychle
Častými návštěvníky pokojových rostlin jsou malé černé mušky, které se nazývají smutnice. Jejich přítomnost v domácnosti je nepříjemná nejen pro pokojové rostliny, ale i pro vás. Jakmile se totiž rozmnoží, jsou doslova všude a dokážou vám svou přítomností znepříjemnit život. Zbavte se jich s pomocí lepivých šipek, které zapíchnete do hlíny k rostlinám. Zároveň se snažte rostlinky méně zalévat – přehnaná zálivka a zahnívající kořeny jsou pro smutnice stejným lákadlem jako pro můry světlo. Proti smutnicím pomáhají také speciální hnojiva, propaření a dezinfekce půdy.
Vyhubte odolné svilušky včas
Odolným a vytrvalým druhem rostlinných škůdců jsou svilušky. Nejčastěji mají bílé zbarvení a ve skupinách si pochutnávají na rostlinách, z nichž doslova vysávají život. Kromě skvrn na listech poznáte přítomnost svilušek také podle pavučinek v rostlinách. Narazíte-li na ně, okamžitě jednejte a aplikujte účinné přípravky proti sviluškám.
Ochraňte nové výhonky a květy před třásněnkami
Máte pocit, že vám rostlina umírá před očima? Možná jí dělají společnost nevyžádané třásněnky. Pokud je některá z vašich pokojovek deformovaná a na jejích listech jste si všimli černých teček, zasáhněte s pomocí přípravků proti třásněnkám.
Ani v zimě si rostlinní škůdci nedopřávají dovolenou a mohou vašim rostlinám škodit. Pečujte o pokojové rostliny, kontrolujte je a kvetoucí druhy v zimě nezapomínejte hnojit, aby vám přes zimu dělaly společnost jejich nádherné květy.