Z těchto lokalit si právě teď nadšení houbaři nosí plné košíky. Ví o nich totiž jen hrstka lidí

Fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Houby rostou. Ale jen v některých regionech. Stačí sledovat aktualizovanou mapu Českého hydrometeorologického ústavu a budete mít dokonalý přehled.

Je začátek září a Češi se samozřejmě chystají na sběr hub. A nabízí se otázka: „Porostou, nebo neporostou?“ Protože se však posledních 14 dní vyskytovaly tropické teploty, je možné, že v lese houbaři nezavadí ani o prašivku.

Blíží se podzim, měly by růst…

Neobávejte se, nebude to tak kritické. Houby rostou. Za prvé lokálně se objevovaly srážky, byť třeba jen jako doprovod bouřek z horka. A za druhé, v září jsou chladnější rána a v lesích se určitá vlhkost drží. Podle sdělení mykoložky, jak píše web TN, se v některých českých lesích objevila velká naleziště hub, třeba na Královéhradecku. Jsou místa, kde rostou hřiby, a to jak smrkové, tak i dubové, a dokonce i kozáky, kupříkladu kozák habrový. A překvapivě je většina hub zdravá.

Podle místních sběratelů je možné sbírat houby kosou. Hřiby dubové najdete spíš v lesích otevřených a prořídlejších, kdežto ty smrkové v mladších hustých smrkových porostech, kde se drží vlhkost. Naopak v oblastech, kam se houbaři tradičně sjíždějí – jako jsou třeba Beskydy a Jeseníky – panuje neobvyklé sucho.

Pěkná úrodička, viďte
Fotografie: Pixabay

Výskyt hub byl v letošním roce dost proměnlivý a bude to zřejmě pokračovat i na podzim. Chcete-li se informovat, kde by mohly houby začít růst, sledujte v hydrometeorologických předpovědích úhrny srážek za poslední dva nebo tři týdny. Je to totiž jeden z ukazatelů výskytu hub. I když ne zcela stoprocentní. Jak se pomalu mění klimatické podmínky, může se měnit leccos v přírodě.

V těchto skrytých lokalitách právě teď roste nejvíce hub. Díky této mapě budete o krok napřed

Mapa růstu hub

Mykologové a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pravidelně aktualizují mapy, které ukazují, kde by se mělo houbám nejvíce dařit. A zdá se, že podmínky v ČR jsou aktuálně, tedy na přelomu první a druhé zářiové dekády, středně dobré. Některé regiony nedávno zasáhly vydatné deště, a tak se očekává, že to růstu hub prospěje a houbaři budou mít šanci na úspěch. Zvláště v pohraničních oblastech a na Vysočině je pravděpodobnost výskytu hub v této době hodnocena jako dobrá.

Přestože teploty v poslední době stoupaly, zdá se, že houby budou růst. Houbaři by si měli být vědomi, že nejlepší doba pro sběr hub je obvykle deset dní po vydatných deštích, kdy je půda dostatečně nasycená vláhou. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás psali také o tom, kterým jedovatým houbám se vyhnout v českých lesích.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*