Vánoční hvězdu po svátcích nevyhazujte. Při správné péči vám vydrží až do příštích Vánoc

Fotografie: Freepik

I v českých domácnostech na Vánoce zdomácněla tzv. vánoční hvězda. Květina, která se pyšní krásně barevnými listy, jež svou barvu získávají právě v období vánočních svátků. Je častou ozdobou vánoční tabule a rozhodně si svou roli plní na jedničku. Zjistěte, jak o ni pečovat, aby s vámi zůstala až do příštího roku a opět krásně rozkvetla.

Aby vydržela až do příštích Vánoc

Vánoční hvězda je tropická rostlina, takže zima pro ni není zrovna ideálním prostředím. Potřebuje teplo i světlo, které může během zimního období chybět. I proto často po Vánocích odkvete a uhyne.

Krásnou barvu listů má obvykle 1,5-2 měsíce. To je však možné pouze tehdy, pokud má dostatečnou vláhu a výživu a dobré podmínky pro život.

Po Vánocích je dobré umístit rostlinku na dobře větrané místo, kde je vystavena slunečnímu záření. Rostlina odpočívá asi dva měsíce po kvetení, takže je žádoucí během této doby udržovat v okolí rostliny nižší teplotu, asi okolo 13-15 ° C. I zálivka by během této doby měla být menší.

Rostlinku můžete přesadit i do většího květináče, aby si mohla vytvořit odolnější kořenový systém. Vánoční hvězdy jsou velmi citlivé na chlad a průvan, ale tato reakce se neobjeví okamžitě, ale o něco později – po několika dnech. Pak se mohou listy začít uvolňovat a opadávat.

Zdravé listy musí být sytě zelené

Zdravá vánoční hvězda má bohaté, intenzivně zelené listy. Pokud jsou naopak žluté, pokroucené nebo jinak poškozené, nemá rostlina vhodné podmínky k životu a volá o pomoc. Pokud takovou květinu uvidíte v obchodě, rozhodně si ji nekupujte.

Parapet není vždy nejvhodnějším místem pro blaho vánoční hvězdy. I když má ráda slunce, ne vždy je tam ideální teplota. Pod okny totiž bývá často radiátor, který zbytečně zvyšuje okolní teplotu a vysušuje vzduch.

Pozor si dejte i na zalévání, vánoční hvězda nesnáší studenou vodu. Doporučuje se zalévat vlažnou vodou a je třeba dbát na to, aby rostlina nebyla přelévána nebo vysušena – proto ji zalévejte pravidelně, ale jen v malých dávkách. Půda v květináči by měla být vždy vlhká, ale určitě ne přemokřená.

Aby znovu vykvetla

Čtyři týdny před svátky je možné podpořit vánoční hvězdu k vykvetení. Barevné listy vytvoří jen tehdy, bude-li mít den „dlouhý“ jen osm až devět hodin. Je tedy třeba omezit přísun světla, který rostlinka má. V pozdním odpoledni ji zakryjete a nechte do rána v úplné tmě. Pokračujte, dokud se neobjeví první barevní listy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]