Mouchy raději poletí o domácnost dále. Kromě chemikálií je odpudí i citron s hřebíčkem

Fotografie: Sun2Shine / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mouchy v bytě patří k nejobtížnějšímu hmyzu vůbec. Nepříjemně bzučí, lezou po vás i po potravinách, znečišťují okna a kde co. Zkuste je odpudit všemožnými způsoby.

Každý rok kupujete hromadu mucholapek, a stejně se vám po celou sezonu nepodaří much zbavit. Jak je to možné? Kde jsou nějaké zbytky potravin, tak je to pochopitelné; mouchy se ale zdržují a sužují obyvatele domácností i tam, kde si dáváte na jídlo či rozkládající se organické zbytky obzvláště velký pozor. Snad když jednu plácnete, další jí přijdou na pohřeb. Nebo kdo ví, proč se mouchy v létě drží v bytě. Možná se tam ochlazují.

Moucha je přenašeč bakterií, a tedy nemocí

Moucha domácí, přestože vlastně ani nekouše a neštípe, je potenciálně nebezpečná. Venku prolézá kdejaké zbytky, popelnice, zkažené potraviny, zvířecí exkrementy, leze po hnojištích a kompostech. Neustále se pohybuje v nějakém hnijícím materiálu. Tudíž může šířit bakterie jak na lidi, tak i na zvířata a přivodit jim tak různé choroby. Proto se pokuste mouchám přístupu do vašich domácností zabránit. Je pravda, že to není úplně lehké, jak zmiňuje i web RecettesPlat. Proto si většina domácností na období od jara do podzimu pořizuje do oken a dveří různé typy sítí a síťovin, aby se průniku much do bytu zabránilo.

Aby nic mouchy do vaší domácnosti nepřitahovalo, zavírejte koš na odpadky a pravidelně a včas ho vynášejte. Pečlivě čistěte kuchyňskou pracovní desku. Zbytky po krájení masa, uzenin, ale třeba i ovoce nejsou mnohdy ani vidět, ale moucha je cítí a přiletí si na nich pochutnat. Myjte nádobí – i umazaný talíř od omáčky mouchu přiláká. Zkrátka udržujte svou domácnost v co největší čistotě, doporučuje web TheSpruce. Odklízejte trus vašich domácích mazlíčků, čistěte jim pelíšky a záchody. Máte-li na zahradě hnojiště, mělo by být co nejdále od bytu, a to až někde ve vzdáleném koutě pozemku.

Lapače a odpuzovače much

Mucholapky vyvěšujte všude v domácnosti, v garáži, v chlévě. Prostě všude tam, kde lze výskyt much předpokládat. Jedná se o jednoduché řešení, avšak velmi účinné. Plné mucholapky vyměňujte včas, aby vůbec zbyla nějaká volná lepová plocha pro další hmyz. Další efektivní možností jsou elektrické lapače. Ty lákají mouchy pomocí světla a poté je eliminují. Řešením je i elektrický odpařovač, do nějž přidáte látku, která svým odérem mouchy odpuzuje.

Po ovocných muškách nezbyde ani stopa. Hravě je odpudí i jablečný ocet a přípravek na mytí nádobí

Samozřejmě můžete využívat i spreje proti hmyzu, ale to se již budete pohybovat v úrovni chemikálií, které mohou některým členům domácnosti dráždit dýchací cesty a další sliznice. Sprej tedy použijte, domácnost opusťte a pak ještě řádně vyvětrejte. Tak ale zase umožníte přílet dalším mouchám. Jako odpuzovač much mohou sloužit i některé květiny, například pelargonie.

Citron s hřebíčkem mouchám nevoní
Fotografie: Pixabay

Odpudit mouchy z domácnosti můžete i naprosto přírodní cestou, a to citronovo-hřebíčkovým repelentem. Tato pro nás naprosto okouzlující vůně dokáže mouchy z bytu vystrnadit. Citron rozkrojte na polovinu, zapíchejte do jeho dužiny hrst hřebíčků a nechte na okenním parapetu nebo na lince, radí HouseDigest. Průběžně citron obměňujte za čerstvý a hlídejte, zda se vám na něm nevytvářejí octomilky. Ale s největší pravděpodobností bude pach hřebíčku působit i na ně. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o využití bobkového listu jako repelentu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*