Velké zázraky na malém prostoru díky tipům, které vám při zařizování malého bytu nikdo neprozradí. Usnadněte si život a opticky si zvětšete prostor

Fotografie: Depositphotos

Malé byty mají nesporně řadu výhod jako jsou nižší nájem nebo méně prostoru na úklid. Na druhou stranu se v nich mohou majitelé potýkat s řešením úložných prostor pro všechny své věci tak, aby přitom nezastavěli byt nepraktickým nábytkem.

Lidé si často myslí, že při zařizování malého bytu je nutné vydat se ryze praktickou cestou a přitom potlačit design a útulnost svého domova, ale opak je pravdou. Na řádcích níže vám prozradíme více. Důležité je najít ten správný balanc mezi praktičností, kterou samozřejmě malý byt vyžaduje, a estetickou stránkou, která zajistí, že se budete doma cítit příjemně.

Oddělte zóny jasnými liniemi

Na první pohled se může zdát, že otevřený propojený koncept bydlení je správnou cestou při zařizování malého bytu. Nedostatek definice prostoru ale může vést k tomu, že věci vypadají chaoticky. Udělejte vše pro to, abyste určili zóny a každé z nich dali konkrétní účel. U dveří umístěte věšáky na kabáty a boty, abyste definovali vstupní prostor. Umístěte barový pult mezi kuchyň a jídelní kout pro snadné servírování, další skladování a jasné oddělení přípravné zóny od jídelní. Pohovku umístěte do čela postele, abyste oddělili spánek od obývacího prostoru. Nezapomeňte, že i prostor pro práci z domova by měl mít své místo.

Pokud máte zvláštní zájem nebo koníček, nebojte se nechat jej hrát klíčovou roli při oddělování prostoru. Zároveň tím ukážete, kdo jste. Například pomocí originálního stojanu na kolo můžete vytvořit dělicí prvek, pokud ho využijete s nápadem. Stojan tak nemusí působit pouze jako prostředek pro uskladnění předmětu. Vděčné je také využití rostlin k označení změn ve využití prostoru.

Nebojte se investovat do víceúčelového nábytku

Při řešení malého prostoru se počítá každý centimetr. Vytěžte maximum z místnosti investováním do kusů nábytku, které budou plnit svůj účel hned několikrát. Uvažujte například o rozkládací pohovce, kterou večer roztáhnete na plnohodnotné lůžko. Jako úložný prostor lze použít například dutý otoman nebo konferenční stolek s odklápěcím víkem. Bez ohledu na to, jaký nábytek si vyberete pro jeho dvojí účel, ujistěte se, že vybíráte kus, který je velikostně vhodný pro váš prostor. Někdy je lepší vsadit na menší kus, který bude působit čistějším dojmem než zaplníte byt velkými skříněmi a opticky tak uděláte svůj životní prostor ještě menší.

Přehodnoťte využití “hluchých” koutů

Pokud v bytě bydlíte již nějakou dobu, můžete mít pocit, že je prostor maximálně využit, ale opak může být pravdou. Zamyslete se, zda opravdu účelně využíváte všechny kouty. Víte, že v troubě, kterou momentálně nepoužíváte, lze ukládat pečící nádoby a jiné nádobí? Pod postelí je určitě volné místo na úložný koš na prádlo, žehlicí prkno nebo vysavač. Rozhlédněte se po svém bytě a identifikujte všechna „mrtvá místa“. Zamyslete se nad nepoužívanými rohy a prázdnými plochami na zdi. Poté zkuste vymyslet způsoby, jak tyto prostory využít ve svůj prospěch. Proměňte velký parapet na pracovní prostor, když si potřebujete na noc vzít práci domů. Pořiďte si rohové police, které ušetří místo v chodbě nebo zajímavý kapsář, který poslouží nejen svému praktickému účelu, ale může být také zajímavým designovým prvkem.

Přemýšlejte vertikálně

Při plánování nejlepšího způsobu využití prostoru je důležité myslet i vertikálně. Vysoké a úzké úložné systémy jsou vaší nejlepší volbou, když se snažíte získat co nejvíce úložiště na minimálním prostoru. Umístěte například dvě identické police na každou stranu dveří, abyste získali vestavěný vzhled regálů. Policová stěna, která sahá od podlahy ke stropu, slouží jako skvělý rozdělovač mezi spacím a obývacím prostorem. Pokud opravdu chcete posunout úložiště na další úroveň, zvažte využití dostupného prostoru na stěně jako úkrytu pro sklopný nábytek.

Vytvořte si ten správný systém

Pokud disponujete malým bytem, základem úspěchu je vytvoření toho správného fungujícího systému ukládání věcí. Nejlepším asistentem jsou uložiště, která pomohou skrýt nevyhnutelný nepořádek z dohledu. Praktické jsou investice do některých organizátorů, které vám pomohou najít ve skříni vždy to, co právě hledáte – mohou to být různé košíky, štítky s popiskami obsahu, výsuvné systémy a podobně. Stanovte si za cíl vrátit věci na správná místa ihned po jejich použití, usnadní vám to hledání při jejich dalším použití a nebudete zbytečně tvořit nepořádek na viditelných plochách.

Zaměřte se na světlé odstíny

Při výběru barev pro váš byt se držte světlých odstínů. Zatímco syté, tmavší barvy mají tendenci prostor opticky zmenšovat, světlé odstíny jej naopak otevírají. Vyvarujte se použití více než tří barev. Použijte dvě světlé a jasné odstíny, které vyzdobí většinu prostoru a vyberte jednu tmavší oblíbenou barvu pro doplňky, aby celkový dojem z prostoru zůstal vizuálně zajímavý a živý. Použití pouze tří barev samozřejmě není dogma, ale pamatujte na to, že příliš mnoho barev na malém prostoru může působit opravdu chaoticky.

Fotografie: Depositphotos

Vybírejte nábytek s oblými tvary

Vzhledem k tomu, že většina bytů má tvar krychle, využijte nábytek a dodejte tak prostoru nějaké křivky, nebude tak vypadat příliš monotónně a ostře. Přemýšlejte o použití kulatého jídelního stolu nebo sedací soupravy s oblými polštáři. Místo obdélníkového zrcadla do koupelny vyberte kulaté, místo rovné stojací lampy zkuste stolní nebo nástěnnou, která bude mít zaoblenější tvar a navíc ušetří místo na zemi.

Pracujte s hloubkou

Jedna z věcí, kterou malý prostor postrádá, je hloubka. Člověku chybí odstup od věcí a prostor tak může působit poněkud mělkým a plochým dojmem. Naštěstí můžete tuto hloubku snadno doplnit odstraněním nábytku nebo doplňků. Vhodné je například použití závěsných skříněk a polic s různou hloubkou, použití barevných polštářků na jednobarevné pohovce či posteli, přehoďte celoplošný koberec menším kontrastním, který vymezí určitý prostor například před pohovkou nebo pod jídelním stolem. Je důležité si uvědomit, že vrstvení neznamená jen skládat jeden designový prvek na druhý. Je to také o vytváření kontrastu. Když tedy vybíráte prvky, které byste chtěli vrstvit v rámci celého bytu, sáhněte po kouscích, které mají různé materiály, textury a vzory.

Využijte moderní závěsné systémy

Velké kusy nábytku mohou v malém bytě působit těžkopádně. Začlenění závěsných prvků může prostor otevřít. Zkuste místo tradiční knihovny použít zavěšené police nebo závěsné umyvadlo v koupelně místo skříňky. Pokud jde o nábytek, kusy na nožkách budou zdánlivě zabírat méně místa než ty, které sedí přímo na podlaze.

Nehromaďte zbytečnosti

Ačkoliv můžete mít pocit, že doma musíte mít spoustu věcí, bez kterých si život neumíte představit, popřemýšlejte nad nimi znovu. Projděte jednotlivé zásuvky a poličky a vytřiďte všechny předměty, které jste v posledním roce až dvou nevzali do ruky. Moderní doba a přístup k internetu nám dává nové možnosti sdílení některých předmětů, které nevyužíváme denně.

Pokud již hodně takových věcí vlastníte a je vám líto je vyhodit, zkuste najít jiný způsob jak jim dopřát další využití. Poptejte se známých a rodiny, zda by něco z vašich přebytků nepotřebovali – možná se budete divit, kolik věcí třeba zrovna teď aktivně shání – vyhledejte charitativní organizaci ve vašem okolí, prodejte na bazaru nebo vyměňte na webech k tomu určených za nějaké spotřební věci, které využijete spíš.

Zdroj: Redakce