Vodní kámen nestačí odstranit jen zvenčí baterie. Nutné je vyčistit i vnitřek. Vše lze zvládnout, aniž by člověk musel cokoliv rozmontovat

Fotografie: Depositphotos

Vodovodní kohoutek je místo, kde se vodní kámen usazuje s oblibou. A není divu. Jenže je třeba ho urychleně odstranit, nebo vám nebude kohoutek správně fungovat.

Usazeniny a vodní kámen se často těžko odstraňují, a tak je třeba to udělat okamžitě. A to obzvlášť, pokud se vám vyskytnou ve vodovodním kohoutku. Jakmile se tam totiž objeví, kohoutek přestane fungovat, jak má. Voda začne téct špatně, v některých případech spíše prská, než teče. Jestliže tedy nechcete mít doma potopu, je lepší vodní kámen vyřešit hned, než se ještě více rozšíří. Jak ale na to, aniž byste museli volat instalatéra?

S problémem pomůže octová koupel

Pokud chcete vyřešit problém rychle a nechcete čekat na instalatéra a platit mu vysoké částky, pomůže vám v takové situaci vysokoprocentní ocet. Je ovšem potřeba v čisté formě, rozhodně ne zředěný. Další věcí, co budete potřebovat, je igelitový pytlík. Nejprve se ale ujistěte, že nemá nikde žádné díry, není potrhaný a je dostatečně těsný.

Sáček narovnejte do dřezu a nalijte do něj asi 500 ml octa. Pytlík s tekutinou zavěste na kohoutek, aby v něm byl celý ponořený, a řádně upevněte. Nejlépe poslouží pevná izolepa, popřípadě gumičky. Takto nechte kohoutek v octu ponořený přibližně 2 hodiny. Jakmile pytlík odejmete z kohoutku, vezměte starý kartáček a vyčistěte povrch perlátoru kohoutku.

Vodní kámen vás již nepřekvapí

Jakmile pustíte vodu z kohoutku, dost pravděpodobně z něj vypadají malé kousky vodního kamene a plísní. Tím veškeré nečistoty a plak z kohoutku a jeho vnitřku zmizí a pokud ne, znovu vydrhněte místo kartáčkem, aby špína z kohoutku opadala. Kohoutek tak budete mít krásně čistý, bez jakékoliv další špíny, vodního kamene a plísní, a budete ho moct v klidu používat.

Fotografie: Pixabay

Tento způsob čištění je skvělý a výhodný v případě, kdy není možné otočit perlátor, a vyčistit tak jeho sítko od vápenatých usazenin. Jestliže vás prozatím vodní kámen netrápí, rozhodně se doporučuje tento postup provést alespoň jednou za 3 měsíce, pouze jako prevenci. Aby vám kohoutek a potrubí dlouho sloužilo, dbejte na pravidelnou kontrolu a čištění.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]