Proměna po svém: Pětipokojové bydlení v bunkru z druhé světové války zdobí i kulečník

Fotografie: Oast House Archive / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Bunkr, určený původně jako ochranná linie před nacisty, dnes slouží k bydlení. Rodina zde má všechno potřebné, dokonce i kulečníkový stůl.

Bydlet se dá opravdu ve všem možném. Důkazem může být třeba bunkr z druhé světové války, který si jeho britští majitelé přestavěli na dům. Mají tak nyní nejen pohodlné bydlení, ale zároveň se mohou kompletně „domě” zavřít. Jak říká majitelka, přežili by i apokalypsu.

Bunkr plný historie

Vojenský bunkr byl postaven v roce 1942 a sloužil jako komunikační středisko, kde se poslouchali konverzace pilotů – domácích i nepřátel. Bylo díky tomu možné následně stanovit jejich pozici. Bunkr představoval také první linii v případě potencionálního nacistického útoku. Až na tyto střípky informací je však zbytek historie stavby zahalen tajemstvím. Z provozu ho vyřadili v roce 1982.

Po aktivní kariéře využíval bunkr jako sklad potravin farmář, na jehož pozemku stojí. Současní majitelé ho kupovali v poničeném stavu a se spoustou vojenského vybavení, které zůstalo uvnitř. Přestavba bunkru, jenž nikdy neměl sloužil jako obytný prostor, se ukázala jako výzva. Majitelé se ale nenechali odradit a zarostlý, zdevastovaný bunkr přestavěli na pětipokojový dům.

Parádní bydlení se vším všudy

Rekonstrukce se ukázala jako velmi složitá, protože bunkr, postavený tak, aby vydržel i výbuch bomby, mnoha stavebním pracím odolával. Majitelka si nechtěla úplně připadat „jako pod zemí”, i když bunkr podzemní je. Denní světlo je do prostoru uvnitř přiváděno celkem šesti světlíky, které slouží zároveň jako ventilace. Vrtaly se dohromady tři dny, protože střechu bunkru tvoří odolný kámen z lokálních zdrojů.

Uvnitř bunkru se nachází plnohodnotné zázemí pro celou rodinu. Za vstupními dveřmi mají majitelé menší chodbu, po jejíž pravé straně je domácí kancelář a po levé straně koupelna a pokoj, kde jsou uloženy některé zachovalé kousky vybavení z původního bunkru. Chodba se následně otevírá do velkého centrálního prostoru – obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Vešel se tam dokonce i kulečník. Za pokojem jsou pak dvě ložnice, každá s vlastní koupelnou.

Zdroj: Newly

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]