Prevít jménem vodní kámen: Sprchové hlavici se uleví, stačí sáhnout po octu nebo kyselině citronové

Fotografie: Miguel Andrade / Public domain

Vodní kámen, to je prevít. V koupelně je mnoho míst, na nichž se postupně usazuje, a může být těžké se ho zbavit. Podívejte se na domácí prostředky, které mají stejnou sílu jako kupovaná chemie.

Sprchová hlavice zářící čistotou – bez toho by žádný úklid koupelny nebyl pořádný. Obzvlášť kolem trysek, jimiž protéká voda, se postupně usazuje vodní kámen. Ten časem může způsobit ucpání trysek, a to obzvlášť tam, kde teče tvrdá voda. Naštěstí existuje hned několik jednoduchých domácích způsobů, jak sprchovou hadici vyčistit raz dva. A to bez agresivních chemikálií, které se často vyskytují v komerčních čisticích prostředcích a mohou být škodlivé pro zdraví i životní prostředí.

Hlavici rozšroubujte

Čištění sprchové hlavice je čas od času potřeba provést opravdu důkladně. Pokud to hlavice umožňuje, odšroubujte ji, abyste se dostali i do vnitřní části, kde se postupně hromadí kámen, který není na první pohled vidět. Časem tak zanese sprchovou hlavici natolik, že budete muset koupit novou. S těmito jednoduchými domácími prostředky se však zbavíte vodního kamene rychle a ve většině domácností jsou vždy po ruce.

Ocet a citronová šťáva jsou přírodní čisticí prostředky, které mají kyselé vlastnosti, díky nimž účinně rozpouštějí mýdlové povlaky, usazeniny minerálů i plísně. Jsou také šetrné k povrchům a jsou ekologické. Nejenže dokážou odstranit úporný vodní kámen, ale zanechají povrchy hygienicky čisté, bez škodlivých mikroorganismů.

Na rozšroubované sprše zkontrolujte těsnění a případně ho vyměňte. U nových modelů sprch odstraňte i odvápňovací filtr. Do misky nalijte půl hrnku bílého 10% octa a zalijte ho jedním litrem horké vody. Sprchovou hadici a všechny její části do této octové vody ponořte na půl hodiny. Poté vše vyjměte, dočistěte houbičkou nebo starým zubním kartáčkem a sprchu sešroubujte. V případě velkých usazenin budete muset postup opakovat, nebo nechat sprchu ponořenou v roztoku několik hodin.

ocet v lahvi
Fotografie: Freepik

Kyselina citronová odstraní vodní kámen

Pokud nemáte rádi vůni octa, použijte kyselinu citronovou, která také vyniká odvápňovacími schopnostmi. Asi 10 g kyseliny citronové rozpusťte ve 100 ml horké vody. Roztok naneste na sprchu pomocí rozprašovače a nechte ho 15–20 minut působit. Také do něj můžete namočit hadřík a sprchu látkou obalit. Poté ji důkladně opláchněte a otřete do sucha.

Dalším vynikajícím domácím čističem je jedlá soda, která odstraňuje nečistoty, mýdlové usazeniny i vodní kámen. Je ideální na čištění spár a míst, na něž se hodí nanést spíše pastová konzistence, která nestéká. Smíchejte jedlou sodu s malým množstvím vody, aby vznikla hustá pasta. Naneste pastu na místo, jež potřebuje vyčistit, a nechte ji působit 15–30 minut. Poté místo vydrhněte měkkým kartáčkem nebo hadříkem, pláchněte vodou a osušte.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]