Výhody různých druhů bankovních účtů

Fotografie: Shutterstock

Víte o tom, že většina bank nabízí hned několik druhů bankovních účtů? Pokud se podivujete nad tím, k čemu byste další účet potřebovali, možná po přečtení tohoto článku změníte názor. Na několik druhů účtů, které se vyplatí mít, jsme se totiž podívali.

Běžný účet: Brána do bankovního světa

Základním pilířem nabídky je u každé banky běžný účet. Ten využijete prakticky denně. Může vám na něj chodit výplata od zaměstnavatele, hradit skrz něj můžete své pravidelné výdaje – nájem nebo splátku hypotéky, elektřinu, plyn, účet za telefon a podobně. Pokud si k něm navíc zřídíte platební kartu, bezhotovostně můžete snadno platit v kamenných obchodech i na internetu.

Běžný účet je dnes naprostým standardem a v moderní společnosti se takřka počítá s tím, že alespoň jeden běžný účet máte. Podobně jako třeba mobilní telefon nebo e-mailovou adresu. Běžné účty jsou dnes zpravidla vedeny zdarma a bezplatně k nim obdržíte i platební kartu.

Studentský nebo dětský účet

K běžnému účtu má velice blízko účet studentský. Studentské účty zpravila banky nabízejí z toho důvodu, aby nabídly atraktivní produkt a získaly tak nového klienta na dlouhé roky. Proto tyto účty zpravidla nabízejí nižší poplatky některých služeb, případně k nim lze získat výhodné cestovní pojištění nebo levné výběry z bankomatů po celé ČR, EU, nebo dokonce v mnoha zemích po celém světě. Když klient dokončí studia, produkt se zpravidla změní ve standardní běžný účet.

Dětský účet zase mohou svému dítěti založit rodiče. Potomek si tak na něj může bezpečně uložit kapesné a platit bezkontaktně v obchodech. Kromě toho mají zpravidla tyto účty různé doplňující funkce umožňující rozvoj finanční gramotnosti dítěte.

Spořicí účet

Jestliže máte založen bankovní účet, ke spořicímu vede už jen krůček. Tento produkt využijete, pokud máte úspory, které chcete chránit před inflací. Spořicí účet totiž nabízí mnohdy atraktivní úrok. Na konci měsíce vám tak banka připíše na účet určitou částku navíc (v závislosti na tom, kolik je na účtu prostředků a jakou sazbou jsou prostředky úročeny). 

Na spořicí účet byste měli v ideálním případně uložit svou základní životní rezervu. Tedy ty prostředky, které sice nepotřebujete bezprostředně, avšak potřebujete, aby byly v případě potřeby rychle k dispozici.

Podnikatelský (a firemní) účet

Jak již název napovídá, podnikatelský účet budou využívat především živnostníci, případně si firemní účet zřídí pro své potřeby společnost. Ačkoli tyto účty uvádíme společně, u většiny bank se jedná o dva samostatné produkty s rozdílnými podmínkami. V zásadě takový účet ale slouží podnikatelům jako „běžný“ účet pro podnikatelské transakce. Firemní transakce jsou tak přehledně odděleny od osobních.