Podzimní chladné dny jsou tu, zimní ještě chladnější přijdou brzy. Už přemýšlíte nad tím, jak ušetřit za topení? Poradíme vám. Není proto příliš příjemnějších věcí než přijít večer domů z práce do krásně teplého bytu. Zároveň ale mnoho z vás asi napadne i otázka, jak by šlo za teplo ušetřit, protože vytápění není úplně levná záležitost. To je i důvod, proč vám dnes přinášíme několik jednoduchých rad a tipů, které vám pomohou teplo doma nejen vytvořit, ale zároveň i ušetřit.
Zaizolování oken a dveří
Možná vám připadá tato rada primitivní, ale byli byste překvapeni, kolik tepla z našich domovů těmito prostory uniká. Na vině jsou především špatné izolace či chybějící těsnící lišty a pěnové těsnění. Před zimou tedy věnujte kontrole těchto prostor pozornost, jakmile ucítíte při přiložení ruky k rámu okna či dveří chlad, něco je špatně. Pokud máte doma starší okna či dveře, které již nelze dobře utěsnit, zvažte jejich celkovou výměnu. Budete překvapeni, kolik peněz tato investice pomůže v krátké době vaší domácnosti ušetřit. Jinými problematickými částmi domu či bytu mohou být podlahy a stropy.
Volné radiátory
Dalším věcí, která jednak způsobuje pocit chladu a jednak zvyšuje náš účet za topení, je to, že před radiátory stavíme nábytek. To je ale velká chyba, protože teplo tak nemůže proudit do vzdálenějších částí místnosti, my pociťujeme chlad, a topení tak zbytečně nastavíme na vyšší teplotu. Mějte na paměti, že ani podokenní parapety nejsou z hlediska vytápění zcela ideální, znemožňují totiž teplému vzduchu stoupat a místnost vyhřát.
Správné větrání i vlhkost
Pocit tepla ovlivňuje také větrání. Někteří lidé se proto snaží v zimních měsících příliš nevětrat, domnívají se, že vyvětráním zbytečně vypustí ven teplo. Větrání je ale důležité i v zimě, jednak proto, že v místnosti díky němu nezůstávají škodlivé mikroorganismy, a jednak proto, že naše tělo si jinak brzy na vyšší teplotu zvykne a vyžaduje ji pak stále. Pokud chcete větrat správně a ekonomicky, zapomeňte na otevírání oken na ventilačku. Tento způsob větrání není efektivní, a pokud ventilačku necháte otevřenou delší dobu, docílíte zbytečného ochlazení okolních stěn. Vhodnější je krátkodobé, ale intenzivním otevření celého okna. Náš pocit tepla ovlivňuje také vlhkost v místnosti, přílišná vlhkost způsobuje pocit většího chladu.