Ano, můžeme říci, že pěstování orchidejí je věda. Na druhou stranu platí, že když máte nějaké základy, zvládnete to rychle. Pokud jste ve skupině amatérských pěstitelů a nevíte co a jak, nezoufejte. Poradíme a pomůžeme vám. Správný postup se vám odmění tím, že květiny budou mít dokonalý květ. Co si pamatovat?
Přesazování
Orchideje by neměly růst stále v jednom květináči. S tím, jak rostou je třeba myslet i na jejich pravidelní přesazování. To má také svá pravidla. Ideální je přesadit i do většího květináče zhruba každé 2–3 roky. Jedině tak se bude moci neustále bez problémů vyvíjet.
Substrát
Nemůže být jenom tak ledajaký. Na těžkou hutnou hlínu zapomeňte. Pěstování orchideje se totiž dá zvládnout i tak, že použijete různé druhy mechů a také stromové kůry. Ty zasypete trochou hlíny a je to. Nic více květina k životu nepotřebuje.
Květináč
O velikosti jste se již zmínili. Nyní se podívejme také na jeho barvu. Mělo by 15se jednat o verzi průhlednou. Buď plastovou, nebo skleněnou. Díky tomu se tolik potřební světlo snadno dostane i ke kořenovému systému této krásné květiny.
Péče o kořeny
Když se rozhodnete květinu přesadit, je třeba pečovat o její kořeny. Vyndejte ji ze stávajícího květináče, přeneste do koupelny a zde její kořeny opatrně osprchujte vodou, která by měla mít pokojovou teplotu. Tím odstraníte zbytky hlíny, ale i různé nečistoty, které by na kořenech neměly vůbec být.
Světlo
Orchideje mají rády světlo. Je třeba pěstovat je tam, kde je ho dostatek. Ideálně denního. Ale pozor – nemají rády přímé slunce, které je může výrazně popálit. Na to dejte pozor a volte různé metody lehkého zastínění, které sluneční paprsky rozruší.
Vlhkost
Obecně orchideje pocházejí z vlhkého prostředí, a to jim je třeba dopřát. Pokud je v místnosti vyšší vlhkost vzduchu, je to rozhodně plus. Ideální se tak může jevit i časté postřikování pomocí rozstřikovačů. Pozor však na to, aby zemina nebyla příliš nasáklá velkým množstvím vody. To je velká chyba.