Přírodní hnojiva jsou způsob, jak zaujmout ekologický přístup k pěstování rostlin. Zajímavým trikem je i sušený česnek na květiny. Zjistěte, jak to funguje.
Sušený česnek jako květinový kondicionér
Pokud chcete tento trik s česnekem vyzkoušet, držte se následujících pokynů. Nejjednodušší je dát do hrnce stroužky česneku, avšak ty se poměrně rychle rozpadají. Proto bude bezpečnější možností použití česnekového prášku. Posypte horní vrstvu půdy jednou čajovou lžičkou koření a jemně ji promíchejte s půdou. Pokud nemáte koření, česnek můžete také rozpustit ve převařené vlažné vodě a touto směsí zalít rostlinky.
Pokud vaše rostliny napadli škůdci, můžete si na ně podomácku vyrobit snadný a účinný postřik. Do 10 litrů horké vody dejte asi 15 stroužků prolisovaného česneku. Nechte chvíli vylouhovat a jakmile směs vystydne, nalijte ji do rozprašovače a postříkejte celé rostliny. Směs si však můžete vyrobit i jako prevenci proti škůdcům a ničivým chorobám.
Jak využít česnek v péči o orchideje?
Je dobře známo, že česnek má spoustu živin jako například železo, vápník, fosfor nebo vitamíny skupiny B, které orchideje potřebují pro správný růst a kvetení. Můžete použít buď sušený česnekový prášek rozpustný ve vodě podle výše uvedeného receptu, nebo můžete použít česnek vypěstovaný na zahrádce.
Nejprve dejte vařit 1 litr vody a poté počkejte, až vychladne. Následně do ní vhoďte 3 prolisované stroužky česneku. Nechte česnek ve vodě vylouhovat asi 24 hodin. Po této době namočte orchideje na 20–30 minut do česnekového odvaru. Tuto kúru ale používejte pouze jednou měsíčně. Již po dvou ošetřeních tímto vývarem si začnete všímat, že se stav květů výrazně zlepšuje. Nezapomeňte, že vývarem se orchideje nezalévají a je třeba mít vývar vždy čerstvý.
Zdroj: Houseplantspro