Termostaty na radiátorech umožňují regulovat teplotu v jednotlivých místnostech; jejich vhodným používáním můžete ušetřit náklady na vytápění.
Zdá se vám, že jste v uplynulých letech zaplatili příliš mnoho peněz za vytápění svého domova? Tak myslete na to, že letos by mohla být cena tepla ještě vyšší. Jednak vlivem neustále stoupajících cen za energie, jednak v důsledku silných mrazů, které nás tuto zimu poněkud zaskočily. A kdo ví, nebudou-li ještě v dalších zimních měsících tuhé mrazy pokračovat.
Co je termostat na radiátoru a jak funguje
Jak tedy za teplo ušetřit, a přitom mít v bytě celou zimu příjemné prostředí? Jednoduše k tomu využijte termostaty na radiátorech, jak radí web ZielonaInteria. Termostaty jsou na otopných tělesech nainstalovány proto, aby si každý uživatel mohl teplotu v místnosti regulovat podle svých aktuálních potřeb. Abyste však mohli s termostatem zacházet efektivně, je zapotřebí, abyste věděli, na jakém principu funguje.
Skládá se z termostatické hlavice a ventilu radiátoru. Hlava obsahuje plyn nebo kapalinu, které reagují na změnu teplot. Když tedy teplota v místnosti stoupne (mrazy povolí, svítí slunce aj.), látka v hlavici se rozpíná, a tímto způsobem se blokuje přívod vody do radiátoru. A naopak – jak informuje web TeploSpec – v případě, že se v pokoji ochladí, objem účinné látky (plyn či kapalina) se zmenší a kolem může začít proudit voda do radiátoru. Jinými slovy v důsledku změn teploty se mění objem aktivní látky v hlavici, což ovlivňuje otvírání a zavírání ventilu termostatu.
Účty za vytápění klesnou na rozdíl od teploty v bytě. Klíčem je i kontrola oken a odkrytí radiátoru
Termostatická hlavice je obvykle označena čísly od jedničky do pětky; někdy jsou symboly uvedeny již od nuly, která bývá občas nahrazena hvězdičkou, a některé termostaty mají i stupeň šest. Každému je jistě známo, že otáčením k vyšší číslici si může nastavit vyšší teplotu, čili vyšší stupeň vytápění.
Teplotní stupně na termostatu a jejich nastavování
- 0 nebo * – tyto symboly neznamenají, že by se přívod zcela vypnul; teplota se bude udržovat na 6–8 °C, aby voda v radiátorech nezamrzla.
- 01 – jestliže nastavíte na termostatu jedničku, zajistíte si teplotu kolem 12–13 °C. Tu můžete mít třeba na schodišti, na chodbách, verandě nebo ve vytápěné garáži, ale nikoliv v obytných místnostech; pro běžný život v zimním období není v žádném případě dostačující.
- 02 – nastavíte-li termostaty na tuto úroveň, umožní vám to udržovat v místnostech teplotu okolo 15–16 °C. Teplota by měla být vyhovující pro ložnici, ale spíš v jarním a podzimním období. Je pravděpodobné, že 15 stupňů na spaní bude stačit jen otužilým jedincům.
- 03 – nastavíte-li trojku, docílíte teploty cca 18–20 °C. Pro někoho je to teplota na spaní, pro jiného příjemné teplo v kuchyni a obýváku.
- 04 – tento režim vyhřeje váš pokoj na 22–24 °C, takže si budete připadat jako v letních měsících. A vyšší teplotu už snad nastavovat ani nebude nutné.
- 05 (06) – tohle nastavení dokáže vyvinout teplotu vyšší než 25 °C, a to až do 30 °C. A chcete-li opravdu na topení ušetřit, tak ji používejte jen zřídka, zkrátka spíš výjimečně. Myslete na to, že – obzvláště v panelákovém bytě – zbytečně vysoká teplota zcela vysuší vzduch, což rozhodně není zdravé.
Peníze za vytápění můžete ušetřit, když termostaty nastavíte na minimální hodnotu, pokud míníte opustit dům či byt na delší dobu. Úspory také dosáhnete, když se o radiátory budete správně starat a udržovat je při nejlepším výkonu, jak jsme informovali na BydlímeÚtulně.