Pro většinu lidí znamená zahrada práci a lopotu navíc. Zahradu si lidé spojují s bolavými zády, hodinami klečení nad záhonem, hrabáním listí, řezáním větví, stříháním křoví, zbavování se plevele, škůdců apod. Zahrada je bezpochyby spojená s prací, ale zároveň jde o zdraví prospěšnou činnost, která může být i zábavná. Stačí si práci naplánovat, rozvrhnout a dívat se na to i z jiného úhlu pohledu. Zahradničení totiž pomáhá žít lidem spokojenější a delší život.
Zahradničení je zdrojem pravidelné fyzické aktivity s širokým rozsahem pohybu. Je to také možnost, jak získat ze sluníčka vitamín D a redukovat stres. Pobývat venku v přírodě je spojeno s lepším duševním zdravím. Podle studie publikované v časopise Neuroscience existuje důkaz, že bakterie nacházející se v půdě ve skutečnosti stimulují produkci serotoninu, působí tedy jako přírodní antidepresivum.
Zahradničení = delší a spokojenější život
Četné studie poukazují také na další přínosy pro mozek. Zjistilo se, že lidé ve věku šedesáti let, kteří pravidelně zahradničili, měli o více než 30% nižší riziko demence než jejich vrstevníci, kteří zahradní práce nevykonávali. A je tu ještě jeden zajímavý přínos. Zahradničení může poskytnout to, co v Japonsku nazývají ikigai – volně přeloženo: důvod žít nebo smysl života. Ikigai je jedním z důvodů, proč se Japonci dožívají vysokého věku. Když člověk vykonává nějakou práci, dává mu to pocit úspěchu a prospěšnosti. Tímto však bonusy zahradničení nekončí.
K dalším přínosům patří…
Dostatek zeleniny, ovoce a bylinek. K tomuto faktu se pojí i lepší zdraví. Jednak z důvodu fyzické námahy, pobytu na čerstvém vzduchu, ale především proto, že si člověk vypěstuje své vlastní plody bez použití chemie. Dalším přínosem je tedy vlastní úroda. Ta je nejen zdravější než kupovaná, ale člověk tak i ušetří. Nelze si nevšimnout raketově narůstajících cen potravin. Jak sami vidíte zahradničení je zdravá a prospěšná činnost. Až budete příště lamentovat, kolik práce na zahradě ještě máte, pamatujte, že to má i své výhody. Ať vám tedy zahrádka kvete a sklidíte bohatou úrodu.
Obrázek: pixabay