Zahradní dlažba jako z Pražského hradu: Prostředek na mytí nádobí společně s vodou je po zimě vhodným řešením

Fotografie: Daderot / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Od mechu, hlíny, mastnoty, ale i dalších nečistot můžete vyčistit svou venkovní dlažbu díky těmto jednoduchým trikům. Takto bude vaše dlažba opět dokonale čistá.

Zvlášť po zimě je čištění dlažebních kostek téměř povinností, aby vám dlažba neobrostla mechem a neztratila svůj vzhled pod nánosem bahna a dalších nečistot. Vyzkoušejte jednoduché triky a zbavte dlažbu mechu i další špíny. Nemusíte k tomuto čištění využívat drahé čisticí prostředky. Díky těmto surovinám si můžete doma vyrobit přírodní čistič, se kterým dlažbu okolo svého domu dokonale vyčistíte.

Jak vyčistit dlažbu po zimě

V zimním období je venkovní dlažba vystavená nánosům sněhu nebo ledu, jež pro ni nejsou nijak příznivé. Abyste dlažbu po zimě vyčistili, nejprve zametáním odstraňte hrubé nečistoty. K dalšímu čištění použijte vapku. Díky silnému proudu vody snadno odstraníte bahno a písek i z těch nejhůře dostupných míst. Dokonce se vám může podařit odstranit i některé skvrny z dlažby a částečně i mech, který často roste mezi dlažebními kostkami.

Vyčistěte skvrny z dlažebních kostek

V některých případech samotné čištění vodou nestačí a k odstranění skvrn na svém chodníku nebo příjezdové cestě musíte využít jiné metody. Pro vyčištění dlažebních kostek smíchejte obyčejný prostředek na mytí nádobí s vodou v poměru 1 : 3 a smíchejte. Naneste tento roztok na dlažební kostky a nechte ho přes noc působit. Další den vydrhněte dlažbu kartáčem a opláchněte. Podle potřeby postup opakujte, dokud se skvrn zcela nezbavíte.

Jak odplevelit dlažební kostky

Abyste se zbavili rostoucího mechu a plevelu mezi jednotlivými dlažebními kostkami, využijte k jeho odstranění jedlou sodu. Čtyři čajové lžičky rozmíchejte v jednom litru vody a plevele i mech touto směsí postříkejte. Nechte působit a jedlá soda si sama s rostlinami poradí. Nakonec dlažbu opláchněte vodou, aby vám na ní nezůstaly bílé skvrny z jedlé sody.

dlažební kostky
Fotografie: Pixabay

Zabraňte růstu mechu pomocí octa

K vyčištění dlažebních kostek můžete využít i nejuniverzálnější čistič, který doma máte. Tímto zázračným čisticím přípravkem je ocet. Připravte si roztok vody a octa tak, že smícháte obě tyto složky v poměru 2 : 1, a nastříkejte ho na dlažbu, kde roste ve velkém množství mech a plevel. Na dlouhou dobu zabráníte jejich růstu a vaše dlažba bude dokonale čistá.

Zdroj: PoradyInteria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]