Stává se vám často, že dostáváte od známých pokojové rostlinky, které dlouho nevydrží, přestože se o ně snažíte starat co nejlépe a chtěli byste mít doma nějakou krásnou květinu? Zkuste pěstovat orchideje – jedná se o poměrně nenáročné pokojové rostliny, které lze navíc pořídit v různých barevných variantách a odrůdách.
Štíhlé exotické rostliny s bohatým květenstvím vám budou návštěvy závidět zvláště, podaří-li se vám překonat začátečnické chyby, které mnoho z nás dělá.
Pěstování orchidejí není veliká věda
Pestrobarevné nebo vzorované orchideje mohou zdobit váš byt ve velmi bohatých květenstvích, budete-li se řídit následujícími radami. Ty překonávají většinu začátečnických prohřešků i známý mýtus o tom, že se jedná o poměrně náladové rostliny. Ten přetrvává zejména z toho důvodu, že orchideje mívají vegetační pauzu a před novým rašením pupenů zůstávají jejich stonky holé. Podívejme se tedy, jak se o orchideje starat.
Umístění orchideje do bytu
Pokud si domů donesete orchidej, nechte ji v prvních dnech samostatně od ostatních rostlin, aby si navykla na podmínky prostředí. Orchideje by měly být umisťovány do polostínu, tak aby měly dostatek světla, ale ne přímého slunečního záření. Pokoj by neměl mít příliš kolísavou teploty (stálá teplota by měla dosahovat 18-22 °C) bez průvanu.
Přesazování orchidejí
Chcete-li orchidej přesadit do většího květináče, je potřeba si sehnat speciální substrát, který je přímo určený k jejich pěstování. Před použitím zkontrolujte, zda se v něm nenachází úlomky dřeva nebo mech či další nežádoucí větší organické kusy, které by na rostlinu mohly přenést infekci (substrát je možné rovněž nechat vysušit).
Přesazení by mělo být provedeno do průhledného květináče, aby bylo možné sledovat obsah vody, a to následujícím způsobem:
- Připravte si květináč s drenáží a substrátem, do kterého uděláte důlek pro vložení orchideje.
- Orchidej opatrně vyklopte z původního květináče tak, aby nedošlo k porušení kořenů.
- Kořeny očistěte, ale dávejte pozor, abyste je nepoškodili. Pokud na nich ulpívá původní hlína, neodstraňujte ji násilím.
- Vložte orchidej do nového květináče a dosypte ji substrátem, poté přikryjte kůrou (nesaďte rostlinu příliš hluboko).
- Celý květináč ponořte do vody, pak jej vyjměte a přebytečnou vodu nechte odtéct.
- Rostlinku nechte několik dnů na stinném místě.
Přesazování orchideje provádějte vždy v období vegetačního klidu, tedy pokud nekvete.
Péče o orchideje – zalévání a hnojení
Orchidej nepotřebuje mnoho vody, stačí ji zalévat jednou, maximálně dvakrát týdně, a to jen velmi málo. Kvete-li, vyžaduje zalévání jen o málo častěji. Květy na orchideji raší od druhého roku růstu. Květy má obvykle 2-8 měsíců. Pokud rostlina nekvete, je potřeba zvážit, zda má vhodné podmínky (správnou a stabilní teplotu v místnosti, dostatek vody), pokud ano, zkuste ji dát na nějakou dobu do stínu a potom vrátit zpět na původní místo, případně si připravte banánový čaj (vysušená banánová slupka zalitá horkou vodou), kterým se zalévají kořeny.
Je-li rostlinka slabá, můžete ji přihnojit buď speciálními prostředky, nebo vodou s rozpuštěnými tabletami kyseliny jantarové, do níž lze přidat lisovaný česnek.