Pravidelná očista zásobníku na prací prášek ušetří peníze za údržbu. Levné je i využití služeb octu

Fotografie: Depositphotos

Spousta lidí věnuje málo pozornosti tomu, že je potřeba domácí spotřebiče občas vyčistit. Navíc na ně používají zbytečně drahé přípravky plné různých chemikálií.

V domácnosti lidé využívají spoustu pomocníků a spotřebičů k tomu, aby si usnadnili život. Mezi takové spotřebiče patří také automatická pračka, kterou má ve své domácnosti skoro každý člověk. Tento přístroj lidem pomáhá efektivně a správně vyprat jejich oblečení tak, aby na něm nebyly žádné skvrny a zápach. Čas od času se však každý takový spotřebič zašpiní a je potřeba, aby byl vyčištěn. Pokud se tak nestane, lidé riskují to, že se pračka porouchá a její oprava vyjde na nemalé peníze. V horším případě bude nutné pořídit novou.

O pračku musíte pečovat

Stejně jako o každý jiný domácí spotřebič je nutné se i o pračku pravidelně starat. Nemusíte ji čistit po každém vyprání, ale jednou za čas je dobré to udělat. Uvnitř se totiž může usazovat různá špína, vlákna z oblečení či jiné nečistoty. Velikým nepřítelem je pro každou pračku také vodní kámen, který ji může dokonce úplně odepsat. V takovém případě pak nebudete mít jinou možnost než vyhledat drahý servis, nebo rovnou pořídit úplně novou pračku za spoustu peněz.

Můžete použít různé přípravky

Na vyčištění pračky existuje celá škála různých přípravků, které se dají použít. Většina z nich však obsahuje všemožné chemické přídavky, a navíc jsou velmi drahé. Produkty, které chemii neobsahují, jsou častokrát ještě daleko dražší. Takové čištění pak může velmi výrazně zasáhnout do vašeho rozpočtu. Jelikož nechcete, aby se vaše pračka poškodila nebo vám špatně prala prádlo, častokrát nemáte jinou možnost než tyto přípravky koupit. Někdy se dají zakoupit v různých akcích, i tak to ale může vyjít celkem draho.

Stačí jednoduchý trik

Jako náhradu různých drahých chemických přípravků můžete použít ingredienci, kterou nejspíš máte doma v kuchyni. Jedná se o obyčejný ocet, jenž dokáže být při uklízení domácnosti velmi dobrým pomocníkem. Díky svým vlastnostem skvěle vyčistí spoustu usazenin a nečistot. Navíc je ekologický a není nijak zdraví škodlivý. S pomocí octa navíc vyčistíte veškeré části pračky, které je potřeba vyčistit. Nemusíte tak používat více přípravků na různé díly. Největší výhodou je jeho cena, jelikož ho v obchodě pořídíte za pár korun.

Ocet
Fotografie: Pixabay

Vytvořte si roztok

Použití octa je navíc velmi jednoduché, stačí si vzít pouze nějakou nádobu, do které dáte 1 díl octa na 2 díly vody. Vyjměte z pračky filtr, propláchněte ho pod studenou vodou a poté ho umyjte v tomto roztoku. Stejně tak umyjte i veškerá těsnění, která jsou zanesená a mohla by v budoucnu znamenat problém. Část roztoku si namíchejte také do sklenice, již pak nalijete do přihrádky, kam běžně dáváte prací prášek. Na pračce následně zapněte program s nejvyšší teplotou a nechte ho doběhnout. Vaše pračka bude po této proceduře vypadat, jako byste si ji právě pořídili.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]