Péče o pračku je důležitá, aby její funkčnost byla co nejdelší. Jenže součástí pračky jsou také zásobníky, o které již moc lidí nepečuje. Tvoří se v ní tak plak a vodní kámen.
Pračku využíváme doma všichni, a je tak nedílnou součástí domácnosti, bez které si nedokážeme představit život. Výrazně ulehčuje práci s praním prádla a jiných látek – a nezáleží na tom, kolik funkcí navíc pračka má. O takový přístroj je ale nutné pečovat a stejně tak i o jeho další části, aby se příliš brzy neopotřeboval a fungoval co nejdelší dobu. Spousta lidí se o pračku stará tím způsobem, že provádí údržbu vnitřku pracího bubnu, ale málokdo si již dá tu práci a vyčistí i zásobník na prací prášek.
Jak vyčistit zásobník na prací prášek
Pokud se rozhodnete, že zásobník vyčistíte, máme tu návod, jak to provést. Nejprve si připravte dostatečně velkou mísu, ideálně takovou, aby se do ní zásobník vešel úplně celý. Dále si také připravte směs vody a octa v poměru 1 : 1. Směs nalijte do všech přihrádek zásobníku a nechte několik hodin působit, abyste měli jistotu, že se veškeré nečistoty odlepí.
Po uplynutí dané doby vezměte ubrousek nebo látkový hadřík a otřete povrch zásobníku. Poté směs octa a vody vylijte a hadříkem všechny přihrádky pořádně vytřete. Budete překvapeni, až uvidíte ten rozdíl – a kolik špíny a nečistot na hadříku najdete. Pro jistotu pak ještě zásobník opláchněte čistou vodou od zbytků, otřete ho do sucha a bude připravený na další používání.
Čištění bubnu pračky
Po nějaké době se v pračce mohou nahromadit nečistoty a plísně, které se mohou přenést na oblečení. Abyste se vyvarovali usazování vodního kamene a nepříjemných zápachů, jež z pračky vycházejí, měli byste ji pravidelně čistit. Můžete zvolit přírodní prostředky s jednoduchým složením, nebo ty chemické, ty se však příliš nedoporučují. Nejúčinnější způsob čištění a odvápnění vnitřku pračky je nalít do prázdného bubnu asi 3 litry běžného potravinářského octa a přidat 2 plná balení kyseliny citronové. Poté už jen stačí zapnout pračku pro úplné vyprání na nejvyšší možnou teplotu.
Další metodou, rovněž osvědčenou, je nasypat jedlou sodu do dávkovače pracího prášku. Po této úpravě stačí nastavit pračku na plný prací cyklus při vysoké teplotě. Velmi často je příčinou nepříjemného zápachu z pračky znečištěný filtr. Filtr čerpadla pomáhá filtrovat vlákna a jiné nečistoty, které se dostaly do odtokového systému vaší pračky. Doporučuje se čistit filtr čerpadla alespoň jednou za měsíc. Udržování filtru čerpadla v čistotě pomůže předcházet nepříjemným pachům, snižuje pravděpodobnost vzniku plísní a zajistí správné odvádění vody z pračky.
Zdroj: Xitrosti