Správná údržba pračky prodlouží její životnost. Stačí se zaměřit na několik věcí a opravář praček se vám vyhne obloukem

Fotografie: Depositphotos

Pračka je spotřebič, který se používá dnes a denně, a život už si bez něj nedovedeme představit. Aktivní provoz ale přispívá k ucpání bubnu pračky nebo hromadění různých usazenin. Správným čištěním prodloužíte životnost vaší pračky klidně o několik let. Důležitá je pravidelnost a důkladnost při čištění.

Starat se musíte o všechny spotřebiče

Jestli se čištění budete věnovat důkladně, určitě tím spotřebičům neuškodíte. U pračky je nutné pravidelně čistit nejen buben, ale také filtr i přihrádky na prací prášek a aviváž. Kdekoliv se může nahromadit vodní kámen, rez a další nečistoty. Mezi další problémy patří:

  • Zbytky pracího prášku
  • Nečistoty na těsnicí gumě
  • Topné těleso a jeho zanesení
  • Rez a písek ve filtru v přívodní hadici

Jestliže pračku pravidelně čistíte, tyto problémy se vám vyhnou. Vnější nečistoty odstraníte snadno hadříkem, na ty uvnitř budete potřebovat čisticí prostředky. Pokyny pro správné vyčištění pračky najdete níže.

Důležité je odstranit minerální usazeniny i vyčistit těsnicí gumu

Buben vyčistíte snadno pomocí kyseliny citronové nebo octu. Stačí vzít dva hrnky alkoholu, bílý ocet (ale postačí obyčejný stolní), ¼ hrnku sody a ¼ hrnku vody. Ocet nalijte přímo do bubnu pračky, směs jedlé sody a vody dejte do přihrádek na prací prášek. Poté pračku zapněte na nejvyšší teplotu.

Kyselinu citronovou můžete přímo nasypat do komor na prací prostředek. Také zde využijte program na nejvyšší teplotu. Těsnicí gumu vyčistíte pomocí čisticího prostředku. Je velmi těsně z ní odstranit veškeré nečistoty, snadno se tam udělá plíseň a hromadí špína.

Fotografie: Freepik

Nepoužívejte ale přípravky, které obsahují chlór. Mohlo by dojít k deformaci gumy. Čištění gumy musí být velice pečlivé, protože se špína dostane opravdu do všech záhybů.

Nezapomeňte na filtr i přihrádky na prací prostředky

Každá pračka má jiný způsob vytažení komor, kam se sype prací prášek nebo lije aviváž. Vyjmutou přihrádku můžete namočit do vody s čisticím prostředkem. Pokud ale není možnosti vytažení komor, nezbývá než přípravek nastříkat přímo do komory, nechat působit a poté provést důkladné ruční čištění.

Fotografie: Freepik

O filtr je potřeba se starat, protože jinak se voda začne vypouštět a hrozí vytopení bytu. Budete potřebovat hadřík, plech na pečení, šroubovák nebo jiný nástroj. Podlahu nejdříve zakryjte ručníkem, dejte plech na pečení pod odtok a odšroubujte víko. Odstraňte nečistoty a otvor znovu zavřete.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]