Zazimování balkonových rostlin podle odborníků. Důležitá je teplota, místo i vhodný čas

Je ideální doba na zazimování balkonových rostlin. Tedy pokud chcete, aby i příští rok byly dokonalé. To je mnohdy cílem mnoha lidí. Naše terasy a balkony od jara do podzimu zdobí pestrobarevné květy nejrůznějších rostlin. Většina z nich ale pochází z tropických či subtropických oblastí, a tak je venku nemůžeme nechat celoročně. Už teď začátkem října jsou noci pro některé z nich příliš chladné, a tak je nutné přemístit je do vnitřních prostor.

Několik základních rad

Obecně platí, že rostliny bychom měli přemístit dovnitř v případě, že teplota v noci klesne pod deset stupňů Celsia. Pokud to neuděláme, je velká pravděpodobnost, že rostlina do příštího roku nepřežije a budeme muset pořídit novou. Po přemístění rostliny do vnitřních prostor bychom ji měli nejprve důkladně prohlédnout, omýt a zkontrolovat, zda není napadané nějakými škůdci či jinými nemocemi. Pokud ano, je nutné udělat vhodná opatření, abychom rostlinu vyléčili ještě před zimou. Stav rostlin ale kontrolujte i během zimy, škůdci se totiž mohou objevit i v zimě.

Velmi důležité je vybrat pro každou rostlinu vhodné místo. Vhodné je místo s přirozeným slunečním svitem, ne příliš blízko topení. Další základní obecnou radou je, že rostliny v době zimy nepotřebují zdaleka tolik živin a vody jako v období vegetace, dejte tedy pozor, ať je zbytečně příliš nezaléváte a nezatěžujete. Obecně platí, že čím je teplota v místnosti, kde rostliny máme nižší, tím méně zaléváme. Jinak hrozí, že rostliny začnou zahnívat.

Teď si řekneme něco více o tom, jak správně zazimovat pelargonie a begonie, které patří mezi velmi oblíbené balkonové rostliny. Pokud jde o ostatní druhy balkonových rostlin, jako jsou například petúnie, surfinie či lobelky, jejich zazimování nemá smysl. Naopak po sezoně z nich můžeme sklidit semínka, která na jaře vysadíme.

Jak správně zazimovat pelargonie

Pelargonie neboli muškáty jsou pravděpodobně nejběžnější rostlinou na našich terasách a balkonech. Pokud chcete vaše rostliny správně zazimovat, je důležité je do interiéru přenést dříve, než se objeví první přízemní mrazíky. Muškáty i s truhlíkem přeneste do místnosti, ve které se teplota pohybuje nejlépe mezi šesti až deseti stupni, tedy například na chodbě či na půdě. Nejdůležitějším krokem pro zazimování muškátů je jejich seříznutí. Řez se nejlépe provádí ostrými zahradnickými nůžkami, každý výhon seřízněte co nejhlouběji, nejlépe nad kolínkem. Pokud máte muškáty převislé, i ty seřízněte tak, aby nebyly delší než patnáct centimetrů, jinak budete rostlinu přes zimu zbytečně vysilovat. Pokud by se i v zimním období na rostlinách objevily květy, což se může stát, odstraňte je.

Jak správně zazimovat begonie

Begonie patří mezi jedny z nejoblíbenějších okrasných rostlin, které však vyžadují zvláštní způsob zazimování. U begonií je důležité před zazimováním nejprve ukončit jejich vegetační cyklus. Vhodné je tedy begonie přestat koncem září či začátkem října zalévat a počkat, až zavadnou. Poté opatrně z hlíny vyjměte hlízy begonie a očistěte je. Každou hlízu zabalte zvlášť do novinového papíru a uskladněte například v krabici či přepravce na suchém a chladném místě, neboť správná teplota pro přezimování begonií by měla být maximálně patnáct stupňů Celsia.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]