Tyto roztoče na své rostlině opravdu nechcete. Sají mízu z jejích listů a postupně jsou schopni rostlinu zcela zahubit. Zjistěte, jak se bránit.
Svilušky jsou drobní škůdci, kteří mohou napadnout širokou škálu vnitřních i venkovních rostlin, včetně zeleniny, ovoce a okrasných rostlin. Obvykle jsou obtížně viditelní pouhým okem a mohou způsobit značné poškození rostlin, pokud se nezastaví. Jak poznáte, že vaši rostlinu napadla sviluška, a jak se účinně bránit pomocí domácích prostředků?
Znaky, že na rostlině řádí sviluška
Svilušky se živí rostlinnou šťávou, což se na rostlině projeví tečkami, žloutnutím a předčasným opadáváním listů. Často se shromažďují na spodních stranách listů, kde jsou chráněny před predátory a nepřízní prostředí. Vytvářejí jemné hedvábné sítě, které lze vidět mezi listy a stonky. Pokud tyto příznaky pozorujete na své rostlině, měli byste okamžitě zasáhnout. Sviluška se může rozšířit na všechny rostliny kolem, proto neotálejte.
Pokud je to možné, postříkejte rostlinu vodou. Dejte ji do vany, nebo ji vyneste na dvůr a silným proudem vody přejeďte všechny listy, především ze spodní strany. Tím se mnoha svilušek zbavíte a významně snížíte jejich populaci. I tak však rostlinu poté ošetřete některým z těchto domácích přípravků.
Insekticidní mýdlo
Vyrobte si ekologický a šetrný postřik z mýdla, které svilušky spolehlivě zahubí, ale vaší rostlině nijak neublíží. Důležité je však použít přírodní mýdlo s obsahem mastných kyselin, jež svilušky likvidují. Vyhněte se chemicky parfémovaným mýdlům, nebo těm, která obsahují odmašťovadla a zvlhčovače pokožky. Přírodní mýdlo většinou koupíte i v běžné drogerii nebo v obchodech s přírodními potravinami. Skvělé je i tradiční šedé mýdlo z Polska, jež u nás také seženete.
V jednom litru teplé vody rozpusťte lžíci nastrouhaného mýdla. Důkladně promíchejte, aby se mýdlo rozpustilo. Roztok nalijte do rozprašovače a aplikujte na listy. Zaměřte se také na jejich spodní stranu. Aby bylo mýdlo účinné, musí se dostat přímo na škůdce, kterého tak zlikvidujete. Aplikaci provádějte několikrát za týden a sledujte, jak se rostlina chová.
Roztok není potřeba z rostliny smývat, nezanechává skvrny. Zvažte však použití destilované vody, obzvlášť pokud je ta kohoutková příliš tvrdá. Roztok můžete udělat ještě účinnější, pokud do něj přidáte lžičku prolisovaného česneku nebo lžičku mletého chilli či lžíci vinného octa. Přidáním dvou lžic oleje prodloužíte tomuto přípravku trvanlivost. Použít můžete olivový, řepkový nebo jiný, který používáte v kuchyni.
Další postřiky
Neemový olej je přírodní insekticid, který je účinný i proti sviluškám. Smíchejte 2 polévkové lžíce neemového oleje na 4 litry vody a rostlinu důkladně postříkejte. Použít můžete i silný česnekový postřik. Rozdrťte 3–4 stroužky česneku a smíchejte je se 2 hrnky vody. Roztok nechte několik hodin uležet, poté ho sceďte a aplikujte rozprašovačem na rostlinu. Napadené listy a stonek můžete také potřít pomocí štětce rostlinným olejem, který roztoče udusí.
Nezapomeňte vždy otestovat malou plochu rostliny před použitím jakýchkoli domácích prostředků na celou rostlinu a pečlivě dodržujte pokyny. Kromě toho je důležité udržovat zdravé růstové podmínky, protože stresované rostliny jsou náchylnější k napadení škůdci. V případě silného výskytu svilušek mohou přírodní prostředky selhat, pak je lepší koupit specializované postřiky a pokusit se rostlinu zachránit.
Zdroj: Porady Interia