Sedm pádných důvodů, proč mít doma pokojové rostliny nejen jako hezkou dekoraci

Pokojové rostliny jsou tou nejlepší a nejpěknější přírodní dekorací a kromě toho přinášejí do domácnosti i další pozitiva. Působí blahodárně jak na fyzickou, tak psychickou stránku člověka. Dnes je navíc výběr tak pestrý, že si můžete vybírat jak podle účinků, tak velikosti květiny, barev i dalších aspektů. Kytky jsou i skvělými společníky a bylo prokázáno, že zbožňují, když s nimi jejich majitel hovoří a chová se k nim s úctou.

1. Čistí a zvlhčují ovzduší

Je prokázáno, že kytky dokáží čistit ovzduší nejen od prachových částeček, ale i různých toxinů, které se doma běžně vyskytují. To ocení především domácnosti, kde žijí alergici. Mimo to, že čistí ovzduší fungují i jako přírodní zvlhčovače.

2. Posilují imunitu

Určitě se vyplatí mít v kuchyni nebo jinde v místnosti bylinkovou zahrádku. Velkou část bylinek použijete při dochucení pokrmů, ale i k přípravě výtečného čaje nebo k relaxačním koupelím. Některé kytky a bylinky lze použít k léčení různých zdravotních neduhů a obsahují vitamíny, které posilují imunitu.

3. Prospívají psychice

Kytky dokáží opticky členit prostor a zbavit ho tak jakési uniformity, která unavuje zrak a vyvolává deprese. Mnohé kytky obsahují vonné silice, které zlepšují náladu, uklidňují a bojuji s každodenním stresem.

4. Ozdobí interiér

Není nad pěknější dekoraci, než pokojová kytka. Květinami nikdy nic nepokazíte a hodí se do každé místnosti. Existují typy rostlin, které prospívají i tehdy, je-li v místnosti málo světla. Ozdobit jimi můžete koupelnu, ložnici, kuchyni, jídelnu či halu.

5. Podporují sexuální touhu

Kytky nejenže čistí a zvlhčují ovzduší, čímž přispívají k vašemu zdraví a lepšímu komfortu, některé mají dokonce afrodiziakální účinky. Například od pradávna vlastní pověst afrodiziak orchideje. Inkové na ně nedali dopustit. Další takovou rostlinkou je meduňka.

6. Generují štěstí

O některých rostlinách se traduje, že přinášejí peníze a štěstí. Ovlivňují údajně stav mysli díky svým vícenásobným schopnostem. Někteří citlivější lidé vnímají jejich pozitivní vibrace. Nikdy v domě nenechávejte naopak zvadlou rostlinu se suchými a mrtvými listy.

7. Zeslabují hluk

Mimo čističek a zvlhčovačů ovzduší mají rostliny vynikající schopnost akustických izolátorů. Možná jste si už všimli, že mnoho budov je hustě pokryto vegetací. Nejenže tak přispějí ke zkrášlení budov, ony navíc snižují dopravní hluk.

Obrázky: pixabay