Potíže s šedou hnilobou rajčat skončí v zapomnění. Jako ochrana poslouží peroxid vodíku

Fotografie: Depositphotos

Rostliny rajčat jsou náchylné k plísňovým onemocněním, obzvlášť panují-li vhodné klimatické podmínky. Pokud vaše rostliny plíseň napadla, ještě není nic ztraceno.

Botrytis cinerea, běžně známá jako plíseň šedá nebo šedá hniloba rajčat, představuje nebezpečí pro vaše rostliny. Tomuto houbovému patogenu se daří ve vlhkých a chladných podmínkách. Napadá všechny části rostliny a projeví se i na samotných plodech. Pokud se nekontroluje, může vést k velkým ztrátám na úrodě a ovlivní kvalitu plodů. Naštěstí se toto onemocnění dá zvrátit. Vyzkoušejte na plíseň roztok z peroxidu vodíku.

Jak se plíseň šedá projevuje

Botrytis cinerea je houba, která napadá širokou škálu rostlin, pokud panují pro ni příznivé podmínky. Vyhovuje jí vysoká vlhkost a mírné teploty. Plíseň proniká do rostliny ranami nebo poškozenými tkáněmi, kde se uchytí a začne místo kolonizovat. Napadení touto plísní poznáte podle toho, že se na napadených částech rostlin začnou tvořit rozpité skvrny, které později ztmavnou do šedohnědé barvy.

Na plodech rajčat se nejprve vytváří malé, vodou nasáklé skvrny, které se postupně zvětšují a pokrývají plísní. Ta urychlí rozklad rajčete, jež začne hnít, ztrácí texturu i dobrou chuť. Infikovaná rajčata měknou a začínají tvořit kašovitou strukturu. Důležité je plíseň rozpoznat včas a zasáhnout, abyste o rajčata nepřišli.

Jak vyrobit postřik z peroxidu vodíku

V boji s touto plísní vám může pomoci i obyčejný peroxid vodíku (H2O2). Je to silné oxidační činidlo, které má antiseptické, dezinfekční a protiplísňové vlastnosti. Při kontaktu s houbovými patogeny uvolňuje velké množství kyslíku, který narušuje buněčnou strukturu plísně, brání jejímu růstu a plíseň nakonec likviduje.

Bohatě úrodné sousedství v záhonech: Rajčata vytvoří se salátem dokonalé duo

postřik rajčat
Fotografie: Freepik

Kupte si 3% roztok peroxidu vodíku. Používejte ochranné rukavice a vyhněte se kontaktu s pokožkou a očima. Smíchejte jeden díl peroxidu vodíku se čtyřmi díly vody, abyste vytvořili 0,75% roztok. Směs nalijte do rozprašovače a aplikujte ji na napadenou rostlinu. Nevynechejte ani spodní strany listů. Aplikaci opakujte každých pět až sedm dní, zejména v období vysoké vlhkosti nebo vlhkého počasí.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]