Než okurky vysadíte na zahrádku, je nutné je v malých květináčích, nebo kelímcích předpěstovat. To obvykle lidé činí v domácích podmínkách ze zakoupených sazenic. Pokud se rostlině bude dařit, brzy zakoření a vytvoří první lístky. To je přesně ten moment, kdy byste měli začít okurky hnojit, abyste podpořili jejich růst. O to dříve je pak vysadíte na zahrádku.
Přírodní hnojiva, která okurky nastartují
Kvasinkové hnojivo: k tomu budete potřebovat 10 gramů suchého droždí, lžíci cukru a tři litry vody. Vše dobře promíchejte a nechte fermentovat jeden celý den. Poté přidejte do každého kelímku se sazenicí okurky pět lžic směsi.
Hnojivo z popela: pokud často grilujete a zbyl vám dřevěný popel, nevyhazujte jej. Skvěle se dá využít na hnojení okurek, kterým dodá draslík a fosfor. Jeden hrnek popela smíchejte s třemi litry horké vody a nechte stát jeden den. Pak své rostliny pravidelně kropte, a to i v momentu, kdy okurky vysadíte na zahradu.
Hnojivo z cibulových slupek: v jednom litru vody nechte louhovat slupky z pěti kusů cibule. Po třech dnech roztok slijte a okurky jím kropte, ideálně pod kořenem.
Hnojivo s jódem: k přípravě hnojiva na okurky lze použít i jódový roztok. Ten zhotovíte tak, že smícháte 4 kapky jódu s jedním litrem vody. Zálivku je nutné provádět od spodu, přes odtokovou misku. Na jednu rostlinu přijdou asi tři lžíce jódového hnojiva.
Další přírodní hnojiva na okurky
Vyzkoušet můžete celou řadu jiných přírodních hnojiv. Výborné bude například to z kopřiv. Po pravidelném pletí zahrádky tedy tyto rostliny nevyhazujte a místo toho je naložte do většího množství vody, nechte louhovat alespoň den až dva a roztok řeďte před hnojením čistou vodou, ideálně dešťovou. Použít můžete samozřejmě i kupovaná hnojiva NPK, která obsahují potřebné minerály pro pěstovanou zeleň, jako je dusík, fosfor a draslík.
Fotografie: Youtube