Praní v pračce má své limity. Některé věci do ní rozhodně nepatří

Fotografie: Freepik

Pokud si chcete vyprat prádlo, musíte být hodně opatrní, co do pračky dáváte. Nejde jen o to, že si dané kusy můžete poškodit, horší je riskovat poškození pračky samotné.

Co se týče praní prádla v pračce, člověk si musí hlídat mnoho věcí a celý proces může být někdy komplikovaný. Takový zatoulaný kapesník může udělat pěknou paseku a z daného kusu oblečení nemusí zmizet další 4 umytí. Mezi věci, které byste si měli hlídat, se určitě řadí i to, co se do pračky rozhodnete vložit. Některé věci tam totiž opravdu nemají místo a vyplatí se jim věnovat trochu více svého času při ručním praní.

Dodržujte zásady správného praní

Ještě předtím, než se dostaneme k věcem, co do pračky nepatří, je důležité si připomenout zásadní věc. Je potřeba používat selský rozum a měli byste vědět, co si můžete dovolit. Vždy si přečtěte štítky na oblečení. To, že se tu něco dočtete, neznamená, že to bude platit pro všechny konkrétní kusy oblečení na světě, a to si musíte uvědomit. Dále není vhodné přetěžovat buben pračky, jelikož tím riskujete poškození pračky a špatně vyprané prádlo.

Fotografie: Freepik

Ne všechny podprsenky a korzety do pračky patří

Braletky, sportovní podprsenky a celkově podprsenky bez kostic vadit nebudou. To se o těch s kosticemi bohužel říct nedá. Kostice v korzetech a podprsenkách se při procesu mohou různě zkřivit a poškodit, v horším případě to odnese i vaše pračka.

Aviváž není zas až tak úžasná věc

Aviváž pro vaši pračku není nic dobrého. Nejenže dost často ucpává pračky, navíc může celkem lehce způsobit alergickou reakci, a to zejména u dětí. Obsahuje totiž hodně parfemovaných a konzervačních látek.

Fotografie: Freepik

Jemné prádlo raději ušetřete

Příliš jemné prádlo, jako je hedvábí, se velice snadno poškodí, a to většinou bez možnosti nápravy. Pokud nechcete o své oblíbené kousky přijít, doporučuje se je začít prát ručně.

Vlnu a pletené oblečení jedině v rukou

Kolik práce stálo babičku, aby vám udělala speciální ponožky přímo pro vás? Neriskujte, že všechnu tu námahu jiných lidí zahodíte kvůli jednoduššímu řešení. Tyto druhy oblečení se mohou v pračce zmenšit.

Tyl musíte prát opatrně i v rukách, natož ho strkat do pračky

Struktura tylových výrobků je velmi křehká a během praní je velká šance, že se roztrhne. Měli byste ho prát jemně v rukou za pomoci mýdlové vody, která by neměla být moc teplá. Ani sušení byste neměli podcenit, doporučuje se této látce dopřát čerstvý venkovní vzduch.

Ozdoby z oblečení sundejte

Jedny kalhoty s řetězem, druhé se cvočky či hroty… Vypadá to dobře, o tom žádná. Ale umíte si představit, co to udělá s vaší pračkou, jakmile se nějaká taková část uvolní? Raději vždy vše sundejte a pokud to není možné, dejte přednost ručnímu praní.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]